DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

ABD: Ülke çapında hapishane grevi

Amerika’da köleliğe, ırkçılığa, ayrımcılığa, baskıya isyan eden mahpuslar bir kez daha ‘grev’ dedi

HABER MERKEZİ– Amerika bir kez daha hapishane grevine tanık olacak.

Nisan ayında Güney Carolina’daki “yüksek güvenlikli” hapishanede çıkan isyanda 7 kişinin hayatını kaybetmesine tepki, aynı zamanda köleliğe isyan çağrısı olarak kadın ve erkek mahpuslar ülke çapında greve gidecek.

Grev, 21 Ağustos-9 Eylül arasında gerçekleştirilecek.

Ülkenin bir çok bölgesinde “Hapishane Grevi”nin sokaktaki sesi olmak için faaliyetler başlamış durumda. Çok sayıda politik-sosyal örgüt ve çevre dayanışma çağrıları yapıyor.

abd hapishane grevi abd hapishane grevi

Köleliğe isyan çağrısı

Direnişçi mahpusların taleplerinden bazıları şöyle:

– Hapishanedeki koşulların, kadın ve erkek mahpusların insanlığını tanıyacak şekilde iyileştirilmesi,

– Hapishanenin köleliğine derhal son verilmesi. ABD’nin yargı yetkisi altındaki herhangi bir gözaltı yerinde hapsedilen herkese, kamu alanında veya ülke topraklarında geçerli olan ücret ödenmek zorundadır.

– “Cezaevi Reform Yasası” iptal edilmeli ve hapsedilen insanlara haklarının ihlal edilmesine karşı hak arayışı için uygun bir kanal sağlanmalıdır.

– Hapsedilen insanların şartlı tahliyeye sahip olmaları için olanak tanınmalıdırr. Hiçbir insan, ölümüne hapis cezasına çarptırılamaz!

– Siyahi insanlara yönelik ırkçı uygulamalara, aşırı cezalandırmaya son verilmeli, şartlı tahliye talepleri karşılanmalıdır.– Devlet, hapishanelerde “rehabilitasyon hizmetleri” için daha fazla ödenek ayırmalıdır,

Mahpusların talepleri “içerisi” ile sınırlı değil. İşte bir kaçı

– Siyahi ve diğer göçmen insanları hedef alan ve ırkçı çetelerin gelişmesine yol açan yasaların derhal sona erdirilmesi,

– Tüm ABD eyaletlerinde ve bölgelerinde öğrencilerin üniversitelere girebilmeleri için gerekli olan ödemelerin federal hükümet tarafından karşılanması.

21 Ağustos ile 9 Eylül 2018 arasında yapılacak grev şu eylemleri içeriyor:

İş grevleri: Mahpuslar atandıkları işler yapmayacaktır. Her hapis yeri, grevin ne kadar süreceğini belirleyecek.

Oturma eylemleri: Bazı hapishanelerde, erkekler ve kadınlar barışçıl protesto gösterilerine katılacaklar.

Boykotlar: Tüm harcamalar durdurulacak.

Açlık grevleri: Erkekler ve kadınlar yemek yemeyi rededecek.

Grevin tarihinin ‘tarihi’ anlamı

21 Ağustos’ta başlayıp 9 Eylül’e kadar sürecek grev aynı zamanda tarihe gönderme yapıyor, önceki isyan ve direnişlerinin devamcısı olduğunu anlatıyor.

21 Ağustos 1831’de Nat Turner’ın başlattığı isyan: Bir köle olarak doğmuş Nat Turner büyük bir ayaklanmada yer aldı, köleleri tarım plantasyonlarından kurtardı, köle sahiplerini cezalandırdı.

9 Eylül 1971 hapishane isyanı: Kara Panterlerden George Jackson’un gardiyanlar tarafından öldürülmesi sonucunda alevlenen Attica ayaklanması yıllar boyunca hafızalardan silinmedi, filmlere, belgesellere, televizyon dizilerine, şarkılara ve şiirlere ilham verdi.

Ayrımcılığın, ırkçılığın, insanlık dışı muamelenin altında ezilen Attica’nın mahpuslarcezaevi şartlarının iyileştirilmesi ve politik haklarının verilmesi için isyan etmiş, New York valisi Nelson Rockefeller’in emriyle polisin giriştiği şiddetli operasyon sona erdiğinde ölenlerin sayısı, 10’u görevli, 33’ü mahpus olmak üzere 43’e varmıştı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close