DÜNYAManşet

Gazze’de İsrail katliamı

Sadece Amerikan emperyalizmi ve siyonist rejim değil onlarla kirli ilişkilerini sürdüren bütün rejimler dökülen kandan sorumludur!

Kudüs, bugün tarihinin en kanlı günlerinden birini yaşadı. Siyonist rejimin, Filistinli göstericiler üzerine karadan ve havadan açtığı ateş sonucu 55 Filistinli ölürken, 2 bin 700’den fazlası yaralandı.

Katliamın fitilini, halkların katili ABD emperyalizmi ateşledi. İsrail’deki elçiliğini işgal altındaki Kudüs’e taşıma kararı alan Trump yönetimi, Filistin halkını hiçe sayma ve aşağılama anlamına gelen bu kışkırtıcı kararını, Filistinlilerin topraklarından sürüldüğü Nakba’nın (Büyük Felaket) 70. yıldönümüne denk getirdi.

Bu kışkırtma, doğal olarak tepkiyle karşılandı. Filistin halkının bu haklı ve doğal tepkisi, Filistinlilerin şahsında Ortadoğu halklarına yeni bir gözdağı vermek için pusuya yatmış olan siyonist rejimin gözüdönmüş saldırganlığına hedef oldu. Silahsız sivil göstericiler üzerine önce kurşun, havan ve tank mermisi yağdırıldı. Ardından helikopterlerden makinalı tüfek ve top ateşi açıldı.

Sonuçta, 12 yaşlarındaki çocuklardan gazetecilere kadar 55 Filistinli katledildi; çoğu ağır olmak üzere binlercesi yaralandı. Filistin Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada,  şu ana kadar 448’i gerçek mermiyle olmak üzere, şarapnel, gaz kapsülleri ve göz yaşartıcı gaz nedeniyle 2771 Filistinlinin yaralandığı kaydedildi.

Sadece ABD ve İsrail değil, halkların gözünü boyamak için “timsah gözyaşları” dökenler dahil siyonist rejimle kirli ticari ve siyasi ilişkilerini sürdüren bütün gerici-burjuva rejimler bu katliamın suç ortaklarıdır. Filistin halkının davasını çoktan satmış olan Hamas ve Mahmut Abbas rejimleri de dökülen bu kanlardan sorumludur.

Filistin halkı ve dostları, bu katiller sürüsünün her birinin payını ve rolünü unutmayacak ve yaptıklarını yanlarına bırakmayacaktır!..

Gazete Alınteri 1.Org

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close