DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

ABD: Walmart 11 binin üzerinde işçiyi atıyor

Bünyesindeki ‘Sam’s Club’ mağazalarından 63’ünü kapatma kararı alan Walmart binlerce emekçiyi işten çıkarıyor

HABER MERKEZİ– Perakende tekeli Walmart, kendisine bağlı “Sam’s Club” mağazalarından 63 tanesini “yeniden yapılanma” çerçevesinde kapatacağını ve binlerce işçiyi kapıya koyacağını duyurdu.

Tam olarak kaç işçinin işsiz kalacağı açıklanmamakla birlikte her mağazada ortalama 175 kişi çalıştığına göre toplamda 11 binin üzerinde emekçi bu karardan etkilenecek.

“Sam’s Club” adını Walmart’ı kuran şahıstan alan ve Walmart mağazalarından daha ucuza -üye olmak kaydıyla- alışveriş yapılabilen hipermarketler zinciri.

Burjuva düzenbazlık örneği

Walmart patronlarının bu duyurusu, “saatlik asgari ücretin 11 dolara çıkarıldığı ve işçilere bir defaya mahsus bin dolarlık ikramiye ödeneceği” açıklamasından hemen sonra geldi!

Ve patronların bizzat kendileri kadar Beyaz Saray sözcüleri de bu karardan gurur duyduklarını beyan ettiler!

Oysa Walmart’ın, gerçekleştireceği işçi kıyımına yönelik yükselecek tepkilerin önünü alma manevrası olarak saat ücretlerinde yapacağı sınırlı artışın arka planında kapitalistlere getirilen vergi kıyağı var. Yeni “vergi reformu”na göre “işletmelerin ödeceyeceği kurumsal vergi yüzde 35’ten yüzde 20’ye” indirildi!

Böylece Walmart bir yandan toplu işten çıkarma yaparak “işçi maliyetlerini” aşağıya çekiyor, diğer yandan yükselen karlardan işçilere kırıntılar dağıtıyor!

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close