DÜNYAManşet

ABD’de emekçiler grev dalgasına hazırlanıyor

Sağlık emekçilerinden Hollywood’a kadar ABD’de büyük grev dalgası geliyor.

ABD’de sağlık hizmetlerinden, sinema-TV sektörüne kadar birçok sektörde onbinlerce işçi daha yüksek ücret talep ediyor. Kesintilerle mücadele, daha iyi sosyal güvenlik ve çalışma koşulları istiyor. Bir kısmı grevlere başladı bile.

Guardian’ın haberine göre, sağlık hizmetlerinden Hollywood’a ve akademiye kadar çok çeşitli sektörleride greve gidecekler. Emekçiler; ücretlerin yükseltilmesi, kesintilere karşı mücadele ve Kovid-19 nedeniyle çalışma ve güvenlik koşulları taleplerini dile getiriyor.

Kaliforniya Birleşik Hemşireler Dernekleri/Sağlık Hizmetleri Uzmanları Birliği tarafından temsil edilen Kaliforniya eyaletindeki Kaiser Permanente’de yaklaşık 24 bin hemşire ve diğer sağlık emekçisi, 1 Ekim’de grev oylamasına başladı. Sendika, şirketin en son teklifinde işçiler için dayatılan yüzde 1’lik ücret artışı, yeni personel için ücret kesintileri ve sosyal yardım kesintilerine itiraz etti.

ABD genelinde 700 tesisi ve 300 bin çalışanı bulunan özel sağlık kuruluşu Kaiser Permanente’nin San Francisco tesisinde yaklaşık 700 yapı mühendisi grevdeler. Oregon’da 3 bin 400 sağlık emekçisi ve buradaki Kaiser Permanente’de çalışan 7 bin 400 sağlık emekçisi de grev kararı aldı. Şirketin sözleşmeleri sona eren binlerce işçisini temsil eden sendikalar, grev oylamalarını değerlendiriyor.

Hoolywood’da da grev

Sinema ve Televizyon Yapımcıları Birliği (AMPTP) ile 4 aylık müzakerelerin ardından, Uluslararası Tiyatro ve Sahne Çalışanları Birliğinin (IATSE), ABD’deki film ve televizyon endüstrisindeki 60 bin işçi üyesi grev oylaması yaptı. Sendika grevle ilerlerse, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Hollywood prodüksiyon işçileri arasında ilk grev olacak.

Hollywood çalışanları, uzun iş günleri ve güvenli olmayan mesailerin pandemi sırasında kötüleştiğini söylüyor. Birçok işçi için ücret oranları, Los Angeles bölgesindeki asgari ücretin hemen üzerinde ve düşük kalırken, yayın hizmetleri ve daha kısa televizyon dizileri de ücretleri düşürdü.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close