DÜNYAManşet

ABD’de göstericilerden “Sistem kendini koruyor”

ABD’de geçen yıl Kenosha şehrinde ırkçılık karşıtı protestolarda iki kişiyi öldüren ve bir kişiyi yaralayan Kyle Rittenhouse beraat etti.

Büyük tepkilere neden olan karar dün ülke genelinde protesto edildi. Oregon eyaletinin Portland kentinde, Rittenhouse’un jüri tarafından aklanmasına tepki gösterenler, camları kırıp polise ellerindeki nesneleri fırlattı. Bunun üzerine polis kentte isyan durumu ilan etti.

Chicago ve New York’ta da beraat kararına tepki olarak protestolar düzenlendi. Başta ABD Başkanı Joe Biden olmak üzere, siyasetçiler ve Rittenhouse’un öldürdüğü kişilerin aileleri ise şiddetten kaçınılması ve protestoların barışçıl olması çağrısı yaptı.

Irkçılardan destek

Göstericilerin öfkesini katlayan beraat kararına birde ülkenin eski ve yeni “siyasetçilerinin“ destek açıklamaları eklendi. ABD Başkanı Donald Trump‘ın “Bu meşru müdafaa değilse, ne peki” açıklamasıyla beraat kararını savunması bunlardan en çarpıcı olanlarındadı. New York’un Demokrat Temsilciler Meclisi Üyesi Vekili Alexandria Ocasio-Cortez ise, Rittenhouse’un aklanmasını kınadı.

 

NAARPR’dan açıklama

Irkçı ve Siyasi Baskıya Karşı Ulusal İttifak (NAARPR) tarafından yayımlanan açıklamada:

Milyonlarca insan, Kyle Rittenhouse’un Wisconsin, Kenosha’da sürmekte olan sahte ‘duruşmasını’ izlerken dehşete düştü. Yargıç Rittenhouse’a sempatisini açıkça ifade etti. Kenosha İlçe Devre Mahkemesi Yargıcı Bruce Schroeder’in Rittenhouse davasına zaten karar verdiği açık. Bazı video kanıtlarını yasakladı, bir suçlamayı reddetti, vurulanların ‘kurban’ olduğunu söylemeyi yasakladı ve cinayetlerden sonra sanığın davranışını sorguladığı için savcılığı kınadı. Bu arada, Rittenhouse kendini kurban olarak resmetmek için tanık kürsüsünde timsah gözyaşları döktü” denildi.

“Sistem katillerle birlikte kendini koruyor”

“Duruşmayı izleyenler yaptıkları açıklamada “Açık olan şey, beyaz üstünlüğü sisteminin kendini korumak için hareket ettiğidir. Siyah, Latin, Asyalı ve Yerli halkın kriminalize edilmesi, bu ulusun başlangıcından beri Amerika Birleşik Devletleri kültürünü doyurmuştur. Irkçı katiller her zaman kurbanlarından korktuklarını iddia edebilirler ve ırkçı yargıçlar tarafından korunacaklardır. Beyaz üstünlükçülerin ceza almadan öldürmelerine izin verilirken, Siyahlar ve Latin kökenliler kriminalize edildiği sürece ABD asla adaleti bilmeyecek. Bu artık bitmeli! ABD Adalet Bakanlığı, Rittenhouse’u ve Ahmaud Arbery’nin katillerini birinci derece cinayetten tutuklamak, yargılamak ve mahkum etmek için süratle hareket etmelidir” dediler.

 

Daha fazlası

İlgili

Close