DÜNYAManşet

ABD’de gösteriler 40 kente yayıldı

ABD de genelinde Salı gününden bu yana devam eden George Floyd gösterileri  40 kente yayıldı, Washington da hafta sonunda Beyaz Saray’ın önünde daha da şiddetlendi.

Uzun süre barışçıl şekilde devam eden gösteriler akşam saatlerinde polisin göstericileri geriye çekmek için tartaklamaya başlamasıyla çatışmalara dönüştü. Çatışmalar uzun süre devam etti. Gösteriler 40 kente yayıldı.

Daha önce devlet paralı provokatörler tutarak gösterilerin amacından farklı görüntüler oluşmasına ve polis şiddetini meşrulaştırmaya çalışmasıyla ilgili aktivistler uyarılarda bulunmuştu. Bu provokatörlerden biri yakalanarak teşhir edildi ve polise verildi. Başkentte de gece 23’den sonra sokağa çıkma yasağı uygulamasına karar verildi. Trump‘ın MAGA diye adlandırılan destekçileri ise Trump’ın “Beyaz Saray önüne gelin“ davetine rağbet etmedi.

Beyaz Saray’a da sıçrayan protestolardan korunması için Trump’ın sığınağa götürüldüğü öne sürüldü. Beyaz Saray’da kırmızı alarm verilmesi durumunda Trump ve birinci derecede ailesi olanların Acil Operasyon Merkezine götürülmesi gerekiyor. New York Times gazetesinde çıkan haberde gizli servisden sızan bilginin Trump’ın “Konut içinde kendisini koruduğunu ve daha fazla yalnız hissetmeyeceğini” söylediği duyruldu. Beyaz Saray’da bugün protestocuların demir barikatları yarmaları üzerine polisin eylemcilere ses bombası, göz yaşartıcı bombayla karşılık verdiği görüntüler yayınlandı.

Kaliforniya‘daki Kong Beach ve San Jose şehirlerinde bir çok dükkanın yağmalanması yaşanırken, Indianapolis‘teki gösterilerde çıkan çatışmalarda iki kişi katledildi.

Minneapolis kentinde de protestolar sürerken, bir tanker sürücüsü aracını otobanı kapatan protestocuların üzerine sürdü. Protestocular  tankerin üzerine çıkarak tankeri durdurdu sürücüyü linç etmek istedi. Hırpalanan sürücüyü eylemcilerin elinden polis kurtardı. Olayda ölen ya da yaralanan olmazken, Minnesota Kamu Güvenliği Departmanı’nın sürücüyü provakatif davranıştan tutukladığı basına yansıyan haberler arasında.

Brooklyn Köprüsü üzerinden Manhattan‘a giren binlerce gösterici Union Meydanı‘nda barikat kuran polisle çatıştı. Çıkan çatışmada çok sayıda gösterici yaralandı ve gözaltına alınd Camden New Jersey  Bölgesi Polis Şefi Joe Wysocki ve başka polisler ise yumruklarını kaldırarak protestocularla birlikte yürüdü.

ABD de polis, şiddetini bilinçli olarak gazeteciler üzerinde de kullandı. Plastik mermi ve göz yaşartıcı kapsül kullanan polisler basın kartını göstermelerine rağmen hedef alarak gazetecilere karşı kullandı. Rus haber ajansından bir muhabire bir polisin hedef alarak gaz kapsülü attığı görüntülere yansıdı. Bir başka foto muhabirlik yapan kadın muhabirin ise bilinçli olarak yüz bölgesine gaz kapsülü atılmasıyla muhabirin bir gözünde kalıcı körlüğe neden olduğu basına yansıdı.

Atlanta, Chicago, Denver, Los Angeles gibi büyük şehirler dahil olmak üzere protestoların yoğun olduğu çatışma çıkan 40 şehirde sokağa çıkma yasağı getirildi, Ulusal Muhafızlar 2. Dünya Savaşından sonra ilk defa ABD sokaklarında sivil ayaklanmaya karşı sokağa çıkarıldı.

Anonymous görüntülü video yayınlayarak “savaş“ ilan etti. Dünya genelinde siyasi olayları protesto etmek için hükümetlere ve şirketlere siber saldırılar düzenleyen Anonymous’un yayınladığı videoda anlatıcı “Son yıllardaki olayların ardından, pek çok insan sizin bizi korumak, kurtarmak için değil, bizi ezmek ve suçlu iktidar sınıflarının iradesini uygulamak için burada olduğunuzu öğrenmeye başladı. Kontrol edilenlerin güvenliğini değil, kontrolü elinde tutanlar için düzeni sağlamak için buradasınız. Aslında elitlerin küresel baskı sistemini devam ettirmek için kullandığı mekanizmanın ta kendisiniz. Malesef sizin yolsuzluğa batmış teşkilatınızın adaleti yerine getireceğine inanmıyoruz , o yüzden işlediğiniz çok sayıda suçu dünyaya ifşa edeceğiz“ dedi. Anonymous anlatıcısı “Bizi bekleyin” diyerek siber saldırıların düğmesine bastı.Yayınlanan açıklamadan kısa bir süre sonra, başta Minneapolis polis teşkilatı olmak üzere sokağa çıkma yasakları koyan eyalet ve şehir belediyelerinin internet siteleri çöktü.

İlk günlerde siyahi ünlüler ve sporcular Floyd’un katledilmesine karşı açıklama dahi yapmamıştı. Irkçı katliamlara karşı isyan büyürken şöhretler de tek tek açıklama yapmaya başladı. Rapci Jay Z ve eşi Beyonce, gösterilerde gözaltına alınanların kefaletlerini ödeyerek ,videolu mesaj paylaştı. „Siyahların yaşamı değerlidir“ sloganı ile başlayan harekete karşı „tüm hayatlar önemlidir“ itirazını getiren beyazlara siyahi ve beyaz tenli sanatcılardan tepki geldi.

ABD’de yayılan ve büyüyen protestoların fitilini ateşleyen Floyd’un göz göre göre katledilmesine, ırkçı katliamlara karşı tek yanlı bir görüntü çizilmeye çalışılsa da, aslında olayın bir çok boyutu var.

Minneapolis’te otobüs şoförleri gözaltına alınanları emniyet nezarethanelerine götürmeyi redderken, virüsün başlangıcından beri iş durdurmayan inşaat sektöründe lokal grevler, virüsün hızla yayıldığı özellikle parakende satış zincirlerinde işçilerin protesto eylemleri, 40 milyonu aşan yeni işsizler ve açlığa mahkum edilen yığınların başlattığı kira ödememe grevleri, sosyal sigortası olmayan milyonlarca evsiz ve yoksula sağlık sisteminden ücretsiz tedavi hakkı salgın döneminde bile sağlanmayarak ölüme terk edilmeleri, „özgürlükler ülkesi“ olarak lanse edilen büyük Amerikan devletinin aslında sosyal eşitsizliğin en keskin yaşandığı emperyalist ülkelerden biri olduğu gözler önüne serildi.

Sadece siyahilerin, latinlerin, diğer yoksul göçmen ve Amerikalı beyazların meşhur Amerikan rüyasının bir parçası olmadığı gerçeği şimdi sokakları zapt eden yığınların ırkçılık karşıtı gösterilerden, lokalde kalan grevlerin, protestoların genele yayılması korkusu sardı.

Ulusal Muhafızları ikinci dünya savaşından sonra ilk defa sokağa indirmeleri, antifasistleri ve solcuları terör listesine ekleme cabaları, sağcıların silahlı gösterilerine göz yummaları ölesiye korkmalarından.

Biliyorlar ki açlığa ve ölüme terk ettikleri milyonlar, servetine servet katan bir avuç asalağın sadece „Amerikan rüyası“nın nimetlerinden doyasıya yararlanan zümre olduğunun bilincinde. Belki de Trump’ın „Acil Operasyon Merkezi“ne sığınması imkansız değildir.

Daha fazlası

İlgili

Close