DÜNYAManşet

ABD’de grevdeki otomotiv işçileri Stellantis ile geçici anlaşmaya vardı

Birleşik Otomotiv İşçileri Sendikası (UAW), önce Ford’da anlaşma sağladı ardından Stellantis ile de geçici anlaşmaya vardı. General Motors’ta (GM) grev devam ediyor.

ABD’de Birleşik Otomobil İşçileri Sendikası’nın (UAW) General Motors (GM.N), Ford (F.N) ve Stellantis (STLAM.MI) adlı üç otomobil tekeline karşı başlattığı ve “Ayağa Kalk” olarak adlandırılan grev bir ayı aşkındır sürüyordu. Sendika, 26 Ekim’de de önce Ford ile 4,5 yıllık geçici anlaşma sağladı, ardından Stellantis ile de geçici anlaşmaya vardı.

UAW’nin açıklamasında, bunun, sendikanın “Üç Büyükler” olarak adlandırılan tekellerle yeni sözleşmeye dair pazarlık sürecinde vardığı ikinci geçici anlaşma olduğu belirtildi. Ford ile yapılan anlaşma gibi Stellantis ile yapılan anlaşmanın da sendikanın 2019’daki sözleşmede elde edilen kazanımların “dört katından daha değerli kazanımları” içerdiği aktarıldı.

Açıklamada, anlaşmayla Stellantis işçilerinin son 22 yılda aldığı taban ücret artışlarından daha fazlasının sağlanacağı belirtilerek, Nisan 2028’e kadar taban ücretin yüzde 25 oranında artırılmasının öngörüldüğü kaydedildi.

İşçiler, GM’deki grevi genişletme kararı aldı

General Motors’ta (GM) grev devam ediyor. UAW, GM’ye karşı yürüttüğü grevi, şirketin Tennessee’deki bir fabrikasını daha kapsayacak şekilde genişletti.

UAW tarihinde ilk kez 3 tekelde birden grev

UAW’nin Ford, GM ve Stellantis ile yaklaşık 150 bin işçinin yeni sözleşmesine yönelik görüşmelerinden, mevcut sözleşmenin bitiş tarihi olan 14 Eylül itibarıyla anlaşma çıkmaması sonrasında yaklaşık 13 bin işçi Michigan, Missouri ve Ohio’daki 3 fabrikada greve gitme kararı almıştı.

Böylece büyük otomobil tekellerini hedef alan otomotiv işçilerinin grevi, 15 Eylül’de başlamış ve sendikanın 88 yıllık tarihinde ilk defa 3 otomobil şirketinin işçileri birlikte greve gitmişti.

UAW, şirketlerle pazarlık sürecinde farklı fabrikalar ve parça dağıtım merkezini kapsayacak şekilde grevi genişletirken, ABD’de otomotiv sektöründe grevdeki toplam işçi sayısı 45 bini aşmıştı.

Daha fazlası

İlgili

Close