DÜNYA

ABD’de sporculardan ırkçılığa karşı tavır

Trump ırkçılığa karşı tepki gösteren sporcuların kovulmasını istiyor

ABD’de Trump ve sporcular arasında gibi gözüken kapışma, polis tarafından katledilen siyahlar ve ırkçılığın protestosunun genişleyen toplumsal kesimlere yayılmasının göstergelerinden sadece birisi.

Trump’ın, Amerikan Futbol Liginde milli marş çalınırken siyahlara yönelik polis şiddetini protesto için ayağa kalkmayarak diz çöken oyuncuların takımlarından kovulması için kulüp başkanlarına çağrı yapmasına ise tepkiler sürüyor.

Trump, bir tartışma da Profesyonel Basketbol Ligi (NBA) yıldızlarıyla yaşıyor.

Stephen Curry’nin geçen sezonki şampiyonluğun ardından takımıyla birlikte Beyaz Saray’a yapacağı ziyarete katılmak istememesine Trump tepki gösterdi ve bu daveti geri çektiği açıkladı.

Golden State Warriors’ın yıldızı Stephen Curry, basına yaptığı açıklamada, kendi kişisel düşünce ve inancı gereği Beyaz Saray’a gitmek istemediğini söyledi.

Ünlü NBA yıldızı Lebron James ise sosyal paylaşım sitesinden yaptığı açıklamada meslektaşına destek verdi ve Trum için “Siz seçilene kadar Beyaz Saray’a gitmek bir onurdu” ifadesini kullandı.

Ağustos ayında siyahlara yönelik baskıları protesto etmek için hazırlık maçlarında ayağa kalkmadığı gerekçesiyle Colin Kaepernick hapse girmiş Kaepernick’e tribünden ve yapılan gösterilerden destek gelmişti. ABD’nin New York kentinin Manhattan bölgesinde Colin Kaepernick’e destek için bir araya gelen göstericiler, Amerikan Ulusal Futbol Ligi (NFL) karşıtı protesto düzenlemişti.

Daha fazlası

İlgili

Close