DÜNYA

ABD’de “süratle sınır dışı”

timthumb11ABD emperyalizminin dünya çapındaki savaş ve saldırganlık hamlelerine ülke içerisindeki baskıların artışı eşlik ediyor. Son dönemde göçmenlere baskıları arttırmaya dönük düzenlemeleri gündemine alan ABD’de İç Güvenlik Bakanlığı tarafından, kurumun başındaki John Kelly’nin imzasıyla, devletin ilgili kurumlarına talimatname gönderildiği basına yansıyan haberler arasında.

Gönderilen talimatname ile göçmenlere yönelik baskıların arttırılması, “oturma izni” bulunmayan göçmenlerin sınır dışı edilmesi hızlandırıldı. Böylece “süratli sınır dışı” uygulamasına dahil edilecek ilgili-ilgisiz göçmenlerin artması bekleniyor.

Başkan Donald Trump’ın illegal göçmenlerle uğraş konusundaki kararnamelerinin ardındaki ABD Gümrük ve Hudut Koruma muhafızları ülke genelinde binden fazla  adrese baskınlar yapmış ve binlerce kişiyi sınır dışı edilmek üzere gözaltına almıştı.

Bir Takım sivil toplum örgütleri ve göçmenlik avukatları ise seri hudut dışı uygulamasının zorunlu yasal süreçler tamamlanmayacağı için göçmenlerin haklarını ihlal edebileceği uyarısı yapıyor.

Çocuklar da hedefte

Mevcut düzenlemeye göre sınırdan 100 mile kadar içeride yakalanan ve ülkeye gireli 14 gün ve daha az vakit geçen kişiler seri bir şekilde gözaltına alınıp yasal süreç beklenmeden hudut dışı ediliyor. Bu değişiklikle binlerce yasa dışı göçmenin süratli sınır dışı uygulaması kapsamına gireceği kaydediliyor.  Talimatnameye göre ABD’ye minik yaşta yalnız başına yasa dışı yollarla giren çocukların anne babaları daha sonra ABD’ye geçtiyse o ailelere adli soruşturma açılması planlanıyor.

Son üç yılda ülkeye kaçak geçen 155 bin çocuğun yakalandığı, bunlardan yüzde 60’ının sonradan aileleri ile birleştiği kaydedildi. Bu aileler, çocuklarının ABD’ye geçişi için insan kaçakçılarına para verdikleri şüphesiyle soruşturulacak.
Daha sonradan aileleri ile birleşen bu çocukların sınır dışı edilmeye karşı korunmasının da kaldırılması planlanıyor.

Daha fazlası

İlgili

Close