DÜNYAManşet

ADGB: Demokratik İradeye Karşı Yapılan Kayyım Darbesini Kınıyoruz!

Avrupa Demokratik Güç Birliği Hakkari’deki kayyım darbesine karşı bir açıklama yaparak herkesi tavır almaya çağırdı. Açıklamayı veriyoruz.

Faşist AKP-MHP Hükümeti, demokratik normları ve demokratik iradeyi tanımamaya ve halkın iradesini çiğnemeye devam ediyor. Hakkari Belediyesi’ne düzenlettirdiği işgal hareketiyle, seçilmiş Belediye Başkanı Mehmet Sadık Akış’ı gözaltına aldırarak kayyım ataması yaptı.

Kürt özgürlük hareketine ve Sosyalist, demokratik-devrimci muhalefete karşı, egemen sınıfların farklı kliklerinin kendi aralarındaki çatışmalarını, yapılan kapalı kapılar ardındaki görüşmeler sonucu ilan ettikleri “normalleşme” söylemi sonrasında saldırılarını yoğunlaştırarak; aynı zamanda gelecek kapsamlı saldırıların sinyalini de veriyor. Örneğin; Rojava’daki yerel yönetim seçimlerinin yapılmasını istemediğini, buna engel olacağını bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan basına yaptığı açıklamada tehditkâr bir dille ilan etmesi, olacak saldırıların kapsamlı olabileceğini gösteriyor.

1 Mayıs gösterilerine karşı gösterdikleri yasakçı ve saldırgan tutumlarını, Hakkari‘de son yerel seçimde seçilen belediye başkanını görevden alarak sürdürüyor. İnkar ve imhacı politikasını, kendi yasaları ve kendilerinin çizdiği çerçevede yapılan seçimlerin sonuçlarıyla belirlenen Kürt iradesini de tanımamaya kadar vardıran AKP-MHP hükümetinin bu saldırganlığına sessiz kalınamaz. ADGB ( Avrupa Demokratik Güç Birliği) olarak Kürt halkının iradesine yapılan bu saldırıyı kınıyor ve saldırıların püskürtülüp, yeni saldırıların engellenebilmesi için; demokrasiden yana olan ve bunun için mücadele eden bütün kurum ve kuruluşları, tavır almaya çağırıyoruz.!

Avrupa Demokratik Güç Birliği (ADGB)

Daha fazlası

İlgili

Close