DÜNYAManşet

Afganistan’da yaşam savaşı verenler için eylemler

Almanya’da Seebrücke (Deniz Köprüsü) adlı inisiyatifin çağrısıyla yapılan eylemlere binlerce kişi katıldı

Afganistan’da dinci gerici Taliban örgütünün 15 Ağustos’ta yeniden kontrolü ele geçirmesi üzerine Almanya’da binlerce kişi sokağa çıkarak, hayatı tehlike altında olan insanların kurtarılması için hava köprüsü kurulmasını talep etti. Daha önce Akdeniz’in ortasında mahsur kalan sığınmacıların kurtarılması için kurulan Seebrücke (Deniz Köprüsü) adlı inisiyatif tarafından çağrısı yapılan eylemlere binlerce kişi katıldı.

Berlin’de 2 bini aşkın kişinin katıldığı eylem Platz der Republik alanında yapıldı. Köln’de Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) parti merkezinin önünde gerçekleşen eylemde bin kişiden fazla eylemci vardı. Bochum, Hannover, Bamberg, Leipzig, Chemnitz’in aralarında bulunduğu çok sayıda şehirde de yüzlerce kişinin katıldığı eylemler gerçekleştirildi.

Berlin
Başkent Berlin’de Platz der Republik alanında yapılan eylemde 2 binden fazla insan katıldı. “Afganistan güvenli değil”, “Hava köprüsü şimdi”, “Yeterli kadar yerimiz var”, “Afganları öldürmeyi durdurun” ve “Afganlara yardım edin” yazılı pankartlar ve dövizlerin taşındığı eylemde Alman hükümetinde Afganistan’dan çok sayıda insanı kurtarma çağrısı yapıldı.

Gösteride yapılan konuşmalarda Afganistan’da hayatları tehlikede olanların ülkelerinde bürokrasi uygulanmadan güvenli şekilde tahliye edilmesi ve Almanya’da bulunan Afgan sığınmacıların sınır dışı edilmemesi talep edildi.

Köln

Aynı saatlerde Köln’de hükümetin büyük ortağı Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisinin önünde bir gösteri düzenlendi. 20 kişi için başvurulan eyleme bine yakın eylemci katıldı. Burada da hükümetin Afganistan’daki durumu doğru bir şekilde analiz edilmediği belirtilerek, öncelikte Taliban’ın tehdidi altındaki kadın ve çocukların bir hava köprüsüyle Almanya’ya getirilmesi talep edildi.

Benzer taleplerle Bochum’da yapılan eyleme de 800 kişi katıldı.

Afganistan’daki insanların Taliban’dan kurtarılması için yapılan eylemler ülke genelinde hafta sonuna kadar değişik kentlerde devam edecek. Seebrücke daha önce de Yunanistan’ın Midilli adasındaki sığınmacıların Almanya’ya getirilmesi için benzer eylemler düzenlemiş ve binlerce insan katılmıştı.

Brüksel

Öte yandan Belçika’nın başkenti Brüksel’de, Taliban’ı protesto etmek ve ülkeden ayrılmak isteyen sivillerin durumuna dikkat çekmek için eylem yapıldı.

AA’da yer alan habere göre, Afganistan bayrakları taşıyan yaklaşık 300 kişi, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu önündeki Schuman Meydanı’nda bir araya geldi. Tamamına yakını Afgan olan kitle, “Afganistan’ı kurtarın”, “Afganları öldürmeyin”, “Afgan kadınları kapıların arkasında kilitlemeyin”, “Pakistan’a yaptırım” yazan dövizler taşıdı, Taliban karşıtı sloganlar attı.

Özellikle kadın ve kız çocuklarının durumuna dikkati çekmek için dövizler de taşıyan kitle, Taliban’ın ülkeyi ele geçirme sürecine dair son günlerde basına yansıyan trajik anların fotoğraflarını gösterdi.

Kitle, AB’yi Afgan halkına destek olmaya çağırdı.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close