İŞÇİ SINIFIManşet

Alman Daimler’den işçi kıyımı saldırısı

Alman otomotiv tekeli Daimler, 2022’ye kadar en az 10 bin kişinin işine son vereceğini duyurdu.

HABER MERKEZİ– Alman otomotiv tekelinin, 14 Ekim’de, 2022 yılına kadar 1 milyar euro tasarruf yapabilmek için işçi çıkarmayı planladığını bildirmesinden ardından Daimler İnsan Kaynakları Yöneticisi Wilfried Porth, işten çıkartılacak işçi sayısı konusunda gazetecilere yaptığı açıklamada, “Dünya genelindeki toplam sayı beş basamaklı olacak.” dedi.

Porth, Daimler’in “personel masraflarında 1,4 milyar euro tasarruf yapmayı hedeflediğini belirterek, idari yönetim işlerinde de yüzde 10 kesinti olacağını” kaydetti.

Daimler, işçi kıyımı planının haklı göstermek için „gittikçe artan hibrit ve elektrikli araçların, Mercedes-Benz’ın satış getirisini olumsuz yönde etkileyecek maliyet artışlarına yol açması, ayrıca karbon emisyonunun azaltılması ve otomotiv endüstrisinin dönüşümünün şirketin karlılığını etkilemesi“ni bahane olarak kullanıyor.

Daimlerin açıklaması, Almanya’da Volkswagen grubuna bağlı otomotiv üreticisi Audi’nin, „kemer sıkma politikası çerçevesinde 2025’e kadar 9 bin 500 iş pozisyonunun iptal edileceğini“ açıklamasından sonra geldi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close