İŞÇİ SINIFIManşet

Ryanair 3 bin kişiyi işten çıkaracak

Ryanair havayolları krizi bahane ederek ‘tasarruf parogarmı’na gideceğini duyurdu

İrlanda havayolu şirketi Ryanair Holding, 15 Mayıs’ta, 5 yıllık „tasarruf programı“na gideceğini açıkladı.

Bu program dahilinde, Ryanair yetkilileri tarafından önümüzdeki dönemde toplamda 3 bin çalışanının işine son verebileceğini yazılı olarak sendikalara iletti.

Ryanair 1 haziran 2020 tarihinde Fransa ve Belçika’da bu uygulamayı başlatmak üzere düğmeye bastı. “Ya yüzde 25 eleman azaltmasına gidecegiz, ya da ücretlerde yüzde 10 ila 20 arasında düşüş uygulayacağız” tehditiyle, çalışanlar, 5 yıllık ücret indirimine zorlanıyor.

Fransa’daki Ryanair çalışanları arasında örgütlü uluslararası sendikalardan biri olan FO Ryanair’in „korona krizini bahane ederek işçilere şantaj yaptığını asıl hedefinin ücretleri düşürmek olduğunu belirtti.

Yine Ryanair’de örgütlü diğer bir sendika CFDT’in sekreteri Laurent Berger, Ryanair’in kuralsızlıktaki pervasızlığını şöyle anlatıyor: “Hiç bir şeye saygısı yok, ne vergi ödüyor, ne çalışanlarına ne işçilere saygısı var. 2018 yılında 5 ülkede eşzamanlı yapılan büyük grevde, Ryanair’in diğer uluslararası şirketler gibi kurallara uymasını, kitlelerin gücüne saygı gostermesini istemiltik sadece”

Belcika’da CNE sendikasından Didier Lebbe. 1984 yılında kurulan İrlanda asıllı Ryanair holding, Avrupa havayolu hizmetlerine eşlik eden ilk sirket. Dünyanın en büyük havayolu şirketleri arasında yer alıyor. 40 ülkede 200’ün üzerinde havaalanı ile çalışmaktaktadir.

Yıllık 154 milyon yolcu taşıyan şirket, 2024 yılında bunu 200 milyona çıkarmayı hedeflemektedir. Kriz şarlatanlığı yapan büyük tekeller yalan söylüyor. Onlar sadece fırsatçılık yapıyor. Bu saldırıların başını çeken büyük tekeller, yıllık çok yüksek cirolar yapıyor ve bu cirolarını daha da büyütmek için daha fazla yatırımlar yapıyor, daha da büyümeyi hedefliyorlar.

Büyük tekeller, krizi bahane ederek işçi sınıfının bedeller ödeyerek kazanılmış tüm haklarına fütursuzca saldırıyor, bu yolda hiç bir kural tanımadan ilerliyor.

Önümüzdeki kısa dönem için planları ücretleri aşağıya çekmek, tatil günlerini kırpmak, 13’üncü aylığı ve yol parasını ortadan kaldırmak. Milyonlarca işsizden cesaret alan bu saldırılar gündeme geldiği andan itibaren karşı konulmaz kabul edilirse, ortaçağın iş koşulları bizi bekliyor olacak.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close