Manşet

Almanya: Akaryakıt, elektrik, gaz fiyatlarındaki artışlara karşı eylem

Almanya’nın Köln kentinde hayat pahalılığı ve yüksek enerji fiyatları protesto edildi

Almanya’nın Köln kentinde hayat pahalılığına ve akaryakıt-elektrik-gaz fiyatlarındaki fahiş artışa, artan yoksulluğa karşı eylem yapıldı. Yerel ‘İnisiyatif’lerin organize ettiği eyleme çeşitli toplumsal ve siyasal kesimlerden katılım olduğu gözlendi. Pasifist “barış” savunucularından emperyalist savaş karşıtlarına, işçisinden esnafına, ‘karma’ bir kitle söz konusuydu. Protestonun odağında ise hükümetin özellikle savaş sanayi ve enerji tekellerinin çıkarına yürüttüğü ekonomi-politikalar vardı.

Alter Markt’ta saat 16:00’da başlayan mitingte insanlara yönelttiğimiz “bu eyleme neden katıldınız?” sorusuna gelen cevaplardan bir kaçı şöyle:

Hükümetin ekonomi-politikalarna karşıyız çünkü bunun sonucunda, giderek daha da yoksullaşıyoruz. İnsanlar enerji giderlerinin ve gıda fiyatlarının çok yüksek olması nedeniyle artık geçinemeyecek duruma düşürüldüler.

Bir miting ve muhalefet gösterisi yapıyoruz sokakta muhalefet yapıyoruz. Parlamentoda gerçek bir muhalefet anlamında ses yok, parlamentoda gerçek temsiliyet yok; hükümetin ekonomi-politikilarına karşı çıkan bizler medyada da temsil edilmiyoruz. Sesimizi duyuracağımız bir mecra yok, o yüzden sokaktayız.

Bizler parlamento dışı muhalefetiz savaşa karşı sokakta muhalefet edenleriz. Rusya ile savaş değil barış istiyoruz.”

Pandemi ve savaş bahanesiyle insanlar yoksulluğa itiliyor; enerji ve savaş şirketleri karlarını arttırıyor. Bunu protesto etmek için, savaşsız ve silahsız bir dünya talep etmek için buradayız.”

Daha fazlası

İlgili

Close