DÜNYA

Devletten otomobil primi için rekorbütçe

Almanya da Devletten otomobil primi için rekor bütçe .Alman hükümeti, ekonomiyi canlandırmak amacıyla otomobil primi bütçesini 1,5 milyar eurodan 5 milyar euroya çıkardı. Eski otomobilini hurdaya çıkarıp yeni otomobil alacak olana devlet 2 bin 500 euro verecek.

Küresel kriz karşısında Almanya’nın en önemli sektörlerinden otomotivi güçlendirmek isteyen hükümet, hurda primi bütçesini 3 kat artırdı.

Almanya’da eski otomobilini hurdaya çıkarıp yeni otomobil alacak olanlara devlet 2 bin 500 euro prim ödüyor. Yetkililer uygulamanın şu ana kadar büyük başarı sağladığını, yaklaşık 1 milyon 200 bin kişinin başvuruda bulunduğunu açıkladı.

Angela Merkel başbakanlığındaki koalisyon hükümeti, uygulamanın sürebilmesi için, hurda primi bütçesini ciddi oranda artırmayı kararlaştırdı. Bugün alınan kararla, 1,5 milyar euroluk hurda primi bütçesi, 5 milyar euroya çıkarıldı.

9 yıl koşulu

2 bin 500 euroluk hurda priminden, 9 yaşın üzerinde bir araca sahip olan ve bunu hurdaya çıkararak yeni bir otomobil almak isteyen herkes yararlanabiliyor.

Otomotiv endüstrisi, hurda primi uygulamasıyla satışlarında 2 milyon euroluk ek artış bekliyor. Uygulama sonrası en çok ilgi gören otomobilleri ise Fiat, Renault, Hyundai ve Volkswagen’ın küçük modelleri oluşturuyor.

Otomotivciler memnun

Uygulama Alman Otomotiv Satıcıları Federasyonu’nu memnun ederken, Federasyon Başkanı Helmut Bluemer, bu adımla otomotiv yan sektörü ve bayilerdeki istihdamın da korunabileceğine işaret etti. Bluemer, Almanya’nın eski model ve çevreyi kirleten modelleri trafikten çıkararak, yol güvenliği ve çevre için de güzel bir adım attığını kaydetti.

Ancak Alman hükümetinin hurda primi uygulaması, bütçe açığının da 4,2 milyar yükselmesini beraberinde getirecek. Alman Ekonomi Bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg, hurda primindeki artışı savunurken, bu bütçe kaleminde son kez artışa gittiklerinin de altını çizdi.
Kaynak:Deutsche welle

Daha fazlası

İlgili

Close