DÜNYAManşet

Almanya: Hanau Katliamı’nın 1. yılında bir çok kentte sokağa çıkılacak

Irkçı katiamı protesto etmek için, göçmen emekçiler başta olmak üzere tüm duyarlı kesimleri 19 Şubat’ta sokağa çağırıyoruz

Hanau’da 19 Şubat 2020’de gerçekleşen ırkçı saldırı sonucu 9 göçmen genç hayatını kaybetti. Katliam üzerinden bir yıl geçti, soruşturma henüz tamamlanmadığı gibi birçok soru cevapsız kaldı.

Irkıçı saldırı ve katliama yönelik tepki ve öfke ise hiç dinmedi. Alman halkı, antifaşist gruplar, ırkçılığa karşı olan kesimler, bu süreçte bir çok defa onlarca kentte protestolara katıldılar; onbinler sokaklara aktı; Alman ilericileri, demokratları, sosyalistleri, devrimcileri göçmenler yalnız bırakmadılar.

Antifaşist, antikapitalist Alman gruplar, katliamın 1. yılında, göçmen emekçilerle, değişik uluslardan göçmen kurumlarıyla omuz omuza yine sokaklarda olacaklar. Katledilen göçmenleri anmak, aynı zamanda ırkçı saldırıyı teşhir etmek için Almanya’nın bir çok kentinde protesto eylemleri düzenlenecek.

Hanau’da gerçekleşen göçmen katliamının tekil bir olay olmadığını, ruh hastası bir ırkçının marifeti olarak ise hiç görülemeyeceğini; „yabancı“ düşmanlığının yıllardan beri Alman burjuvazisi tarafından kışkırtıldığını, ırkçı-faşist grupların Alman devletince kollanıp korunduğunu; bu nedenle de, bizler, omuz omuza mücadeleyle onun karşısında bariyerler örmedikçe, bu tür saldırıların devam edeceğini görmek durumundayız.

Bu bilinçle, başta göçmen emekçiler olmak üzere tüm duyarlı kesimleri 19 Şubat’ta sokağa çağırıyoruz, haykırmak için: Irkçı teröre son! Faşizme karşı hep birlikte!

Daha fazlası

İlgili

Close