DÜNYAManşet

Almanya: Rosa, Karl, Lenin anma yürüyüşüne polis saldırdı

Binlerin katıldığı Rosa, Karl, Lenin anma yürüyüşünde Alman polisi provakasyon ve saldırıda bulundu

Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht’in katledilişlerinin yıl dönümünde Almanya’nın Berlin kentinde kitlesel yürüyüş gerçekleştirildi.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Frankfurter Tor’dan başlayan eyleme, kitle henüz yürüyüşe hazırlık yaparken polis saldırısı gerçekleştirildi.

Neonazilerin eylem ve yürüyüşlerinde tanık olunduğu üzere “fiziki mesafe” “maske takımı” gibi önlemlerin alınmasını çok da önemsemeyen, faşistlere “toleranslı” davranan Alman polisi bu kez “Pandemi önlemlerine uyulmadığı“ ve “DDR gençliğinin yasaklı flamalarının taşındığı” gerekçelerini öne sürdü, devrimcilerden oluşan korteji hedefleyerek saldırdı. Provakasyon ve saldırıda çok sayıda eylemci yaralandı, gözaltıların olduğu bildirildi.

Almanyalı, Türkiyeli, Kürdistanlı örgütlerin yanı sıra çeşitli uluslardan devrimci, komünist partiler, örgütler, antifaşist grup ve çevrelerin sembolleri ile renkli bir görüntünün ortaya çıktığı yürüyüşte, tüm saldırı ve engellemelere rağmen Rosa’ların “Ya Barbarlık içinde Yok Oluş, Ya Sosyalizm” ruhu dolaştı.

Daha fazlası

İlgili

Close