GÖÇMEN EMEKÇİLERManşet

Almanya: Sankt Augustin mülteci kampında COVİD_19

Bonn-SanktAugustin mülteci kampında şu an itibariyle yaklaşık 150 mültecide korona bulunduğu, buna rağmen yeterli önlem alınmadığı belirtiliyor

Almanya’daki Bonn-SanktAugustin mülteci kampında kalan bir arkadaşımız, kamptaki kötü koşullara ve salgına karşı yeterli önlem alınmamasına dair gazetemize iki mektup yolladı, onları okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Dostumuzun yolladığı ilk mektup 17 Mayıs tarihli. Diğer mektup ise 20 Mayıs 2020 tarihini taşıyor. Ve kampın koşullarında kayda değer bir değişiklik olmadığı anlaşılıyor:

Merhabalar,

Sank Augustin / Bonn kampında kalan bir mülteciyim. Şu an kampta korona virüsü olan insanlar çıktı ve farklı bir odaya aldılar. Aynı gün içerisinde dışarı giriş çıkışlara ise ancak akşam yasak koydular. Virüs belli olduktan sonra testi yapılmayan ve dışarı çıkan insanlar oldu. Kampta kalan herkesi ise ancak iki gün sonra test yaptılar.

Kampın hijyen koşulları Covid-19 öncesi zaten çok kötüydü. Hala aynı şekilde devam ediyor. Ekstra önlem alınmadı.

Tuvalet ve banyolarda sabun yetersizliği var; dezenfenktan ise hiç bulunmamaktadır. Yeterli özen gösterilmiyor, kontrol dahi edilmiyor.

„Temizlik saatlerini arttırın, şu anda daha fazla hijyene ihtiyacımız var“ dediğimizde kaale alınmıyoruz.

Odalardaki prizler çalışmıyor ve insanlar iletişim ağları kesilmesin diye ortak alanlarda elektronik aletlerini şarj etmek durumundalar. „Odalardaki prizlerin elektriklerini açar mısınız“ diye talep ettiğimizde „bu hükümetin kararı biz birşey yapamayız“ diyorlar; bu nedenle insanlar toplu şekilde ihtiyaçlarını gidermek için bir arada bulunmak zorunda kalıyorlar.

Yaşadığımız ortam hiç temiz değil. Virus olmadığı zamanlarda da burada hastalanmamız her an mümkündü.

İçme suyu ihtiyacımızı karşılamak için kullandığımız yerler de pis ve temizleniyor.

… (17 Mayıs 2020)

Merhaba,

… Burada şu an itibariyle yaklaşık 150 kişide korona tespit edildi.

Aldığım bilgiye göre pozitif çıkanlardan 5-10 kişi hastaneye sevk edilmiş. Kampta virüs sonrası ekstra temizlik önlemleri alınmış değil.

Burada şu an düzensizlik ve kaos hakim. Ayın 14’ünde test olmamıza, sonuçların pazartesi açıklanmasına rağmen denetimsizlik mevcut.

Sonucun ne olduğu söylenmeyen insanlar merak edip doktoro gidip sorduğunda „pozitif“ olduğunu öğrenip karantinaya alınıyor.

Karantina bölümünün önünde çöpler birikmiş durumda ve bunlar kaldırılmıyor. Personel sayısı da yetersiz.

Çöp konteynırları sürekli dolu. Test sonucu „Negatif“ olan insanların odaları dezenfekte edilmedi.

Tuvalet ve banyolar hijyenik değil.

Dışarı kaçan insanlar, yakalanıp geri getiriliyor, ama özel loruyucu önlemler alınmıyor. (20 Mayıs 2020)

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close