DÜNYAManşet

Almanya’da 1 Kasım Dünya Kobanê günü

1 Kasım Kobanê zaferi günün’de Avrupa ve Almanya’nın bir çok kentinde kutlama içerikli mitingler vardı

Stuttgart
1 Kasım Dünya Kobanê zafer günü Stuttgart’ta Alman anti faşisleri, MLPD, Kürdistanlı ve Türkiyeli örgütlerin katılımı ile kutlandı.

Hafta sonu ve Corona önlemlerine rağmen kitle katılım sağladı. Yürüyüş ve miting yapıldı. Yürüyüş ve mitingde yapılan açıklamalarda “Türkiye’deki faşist sistem ve Erdoğan’a rağmen direnişin kazanıldığı, kadınların direnişin simgesi olduğu, halen saldırma ve işgal planlarının devam ettiği” ne vurgu yapıldı. Davul zurnalı halaylar ile kutlama sürdü. Direniş marşları ile Kobanê selamlanması ile miting son buldu.

ANF Images

Berlin
Berlin’deki Dünya Kobanê Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen yürüyüş ve mitinge çok sayıda kişi katıldı.

Enternasyonalist gruplar ve Berlin Kürt Halk Meclisi’nin çağrısı ile düzenlenen eylemde Die Linke’den Milletvekili Helin Evrim Sommer, PYD Berlin Temsilciliği’nden Süleyman Raco ve TJA aktivisti Zozan Ararat birer konuşma yaptı.

Eylemde bir konuşma yapan Federal Almanya Parlamentosu’nda Die Linke milletvekili Gökay Akbulut, “‘Kobanê düştü düşecek’ diyorlardı; Kobanê düşmedi düşmeyecek” dedi.

Freiburg
Almanya’nın Freiburg kentinde Dünya Kobanê Günü vesilesiyle bir eylem düzenledi. Kürdistanlılar ve Almanların katıldığı eylemde sık sık, “Biji Kobanê”, “Biji Rojava”, “Almanya finanse ediyor, TC bombalıyor”, “Biji Serok Apo” sloganları atıldı.

Eylem faşistlerin provokasyon girişimine rağmen, açıklamanın okunmasıyla sona erdi.

Erfurt

Almanya’nın Erfurt kentinde 1 Kasım Dünya Kobanê Günü dolayısıyla bir eylem düzenlendi. Cuma günü saat 14.00’te Hauptbahnhof’ta düzenlenen eylem bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

Rojava Dayanışma Platformu adına yapılan bir konuşmada, Kobanê’de geçekleşen devrimin insanlığın büyük bir kazanımı olduğu ifade edildi.

Platform, “Bu devrim Arin Mirkan öncülüğünde bir kadın devrimi ve faşizmin kaybettiği bir devrimdir” dedi ve bu devrimin dünya halkları için bir umut olduğunu kaydetti.

Erfurt Halk İnisiyatifi adına Narin Kobani, Kobanê’de faşizme, diktatörlüğe ve işgale karşı verilen mücadelenin tüm insanlığın kazanımı olduğunu ifade ederek, bu zaferi kutladı. Eylem sloganlarla sona erdi.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close