KADINManşet

Almanya’da 28 Eylül Güvenli Kürtaj Günü eylemleri

Almanya’nın 60 şehrinde kürtajı ceza yasası kapsamına alan 218 ve 219a paragrafları protesto edildi

İstenmeyen gebeliklerde kadınların aşağılanmasına ve suç işlemiş gibi gösterilmesine karşı Almanya’nın pek çok şehrinde eylemler yapıldı. Köln, Münih, Dortmund, Dresden, Karlsruhe, Hamburg, Berlin, Göttingen, Darmstadt vb. şehirlerde miting ve yürüyüşler düzenlendi.

Yapılan eylemlerden birisi de Köln kentindeydi. Eylem Winerplatz’da saat 18:00’de mitingle başladı. Hafta içi ve pandemi koşullarına rağman katılım kitlesel ve coşkuluydu. Bir çok kadın örgütlenmesinin katıldığı eylemde Kadın Gözüyle aktivistleri de yerini aldı.

Yapılan konuşmalarda “218 ve 219a paragraflı yasa iptal edilsin.” Geçen yüzyıldan kalma 218 sayılı paragrafa karşı 150 yıldır mücadele ediyoruz“ vurguları öne çıktı. Sık sık “Benim Bedenim, Benim Kararım!“ “Yaşasın enternasyonal kadın dayanışması!“ sloganlarının atıldığı eylemde; yasanın geçen yüzyıldan kalma olduğu, istenmeyen gebeliklerde kadınların fiziksel ve psikolojik sağlığının Alman devleti için ne kadar önemsiz olduğu, zor durumdaki hamile kadınların bilgi edinme hakları 219 a paragrafıyla jinekologların kendi web sitelerinde hangi yöntemle kürtaj yaptıkları konusunda bilgi vermelerinin suç olmasıyla gasbedilmesi teşhir edildi.

Daha sonra Kalk semtine kadar sürecek olan yürüyüşe geçildi. Çevreden eylemi görenlerin de eyleme ilgisinin yoğun olduğu görüldü.

Daha fazlası

İlgili

Close