DÜNYAManşet

Almanya’da demiryollarında ikinci grev

Almanya demiryolları dev işletmesi Deutsche Bahn bünyesindeki tren sürücüleri yeniden iki günlük grev yaptı

Alman Makinistler Sendikası GDL, Alman Demiryolları (Deutsche Bahn) ile yapılan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından ülke genelinde ikinci kez grev kararı aldı. Özellikle ücret artışı konusunda bir anlaşma sağlanamıyor.

Deutsche Bahn ocak 2022’den itibaren yüzde 1,5, mart 2023’ten itibaren ise yüzde 1,7’lik artış önerdi. Sendika ise bunun “çok zayıf” olduğunu belirterek, 2021’den itibaren yüzde 1,4 artış ve 600 Euroluk ikramiye, 2022’den itibaren ise yüzde 1,8’lik artış talep ediyor.

Demiryolları çalışanları, grev ile ücret üzerine yürütülen mevcut görüşmeler üzerinde ağırlık kurmak istiyor. Grevin yaz turizmini daha da zorlaştırması hedefleniyor.

GDL şefi Claus Weselsky düzenlediği basın toplantısında grevin cumartesi günü saat 17.00’de yük trenlerinde başlayacağını ve pazartesi sabah saat 02.00’de tüm demiryolları ağını kapsayacağını açıklamıştı. Grev üzerine şehir içi ve şehirlerarası yollarda ciddi aksamalar meydana geldi. Bu gün (25 Ağustos) gece 12.00’de grev sona erecek.

İşverenin toplu sözleşme görüşmelerinde şimdiye kadar bir yumuşama göstermediğini ifade eden Weselsky, bundan dolayı GDL’nin yeniden iş bırakma eylemine gittiğini anlattı.

Weselsky, çalışanların Deutsche Bahn yönetimine öfkeli olduklarını aktararak, “Onlar daha fazla ücret ve emeklilik ücretlerinin korunması için grev yapıyor” dedi.

GDL üyeleri arasında yapılan oylamada greve yüzde 95 oranında oy çıkmıştı. Geçen hafta, çok sayıda kişi tatile gitmek isterken mahsur kalmıştı. Berlin’de özellikle toplu taşıma araçları ağır bir şekilde aksamıştı.

GDL’ye göre aralarında sürücülerin olduğu 9 bini aşkın çalışan ile başka sektör çalışanları iş durdurma eylemine katıldı.

GDL, görüşmelerden sonuç alınmaması halinde önümüzdeki aylarda grevlerin tekrarlanmasını öngörüyor.

Daha fazlası

İlgili

Close