DÜNYAManşet

Almanya’da demiryollarında üçüncü grevden sonra anlaşma sağlandı

Alman Makinistler Sendikası Başkanı Weselsky, Deutsche Bahn müdürü Martin Seiler; ortak basın toplantısında toplu sözleşmede uzlaşmaya vardıklarını söyledi

Almanya’da demiryollarında örgütlü Deutsche Bahn ve Makinistler Sendikası GDL toplu sözleşme üzerinde süren anlaşmazlık giderildi ve taraflar arasında uzlaşmanın sağlandığı açıklandı. Demiryolu çalışanları anlaşmazlıklar üzerine üç kez ülke çapında greve gitmişti.

Anlaşma, 32 aylık bir süre içinde maaşlarda yüzde 3,3’lük bir artış sağlıyor. Aralık 2021’de maaşlar yüzde 1,5, Mart 2023’te ise yüzde 1,8 daha artırılacak. Ayrıca tüm çalışanlara iki kez Korona Primi ödenecek. Aralık 2021’de gelir grubuna bağlı olarak 300, 400 veya 600 avro, Mart 2022’de de tüm çalışanlar için 400 avro olarak belirlendi.

Ayrıca emeklilik konusunda da uzlaşmaya varıldı. GDL, şirketin emeklilik planının yeniden yapılandırılmasını ve 2022’den itibaren işe alınanlar için uygulanmasını kabul etmişti. Önceki ek emeklilik sisteminin sadece bu yılın sonuna kadar şirkete katılan çalışanlar, önceki koşulları almaya devam edecek.

Deutsche Bahn personel müdürü Seiler, “Gordion düğümü kesildi. Zor bir uzlaşmaya vardık. Çalışanlar ve işverenler ile demiryolu müşterileri arasındaki köprü başarılı oldu. Bu anlaşma ile demiryolu rotasında kalabilir” derken gordion düğümü için üç kez grevi anmadı.

Daha fazlası

İlgili

Close