İŞÇİ SINIFIManşet

Almanya’da metal alanında uyarı grevleri

Almanya’da IG-Metall’in -yüksek enflasyon koşullarında oldukça düşük- yüzde 8’lik zam talebini bile patronların kabul etmemesi üzerine uyarı grevleri yapılıyor.

Almanya’da TİS görüşmeleri dördüncü turunda da sonuç vermeyince IG Metall sendikası uyarı grevleri yapma kararı almıştı. Patronların ”sıfır zam” dayatmasına karşı bu hafta bir çok yerde işçiler iş bıraktılar. Almanya çapında toplam 3,9 milyon işçi için -12 aylık süre için- yüzde 8 ücret artışı istiyor. Patronlar ise bir defalık 3 bin euroluk ödeme, ayrıca 30 aylık bir süre için belirsiz bir artış öneriyorlar. Yani ” sıfır zam”ı dayatıyorlar.

Çarşamba günü Kuzey Almanya’da 190 fabrikada 47 bin 300’den fazla işçi uyarı grevlerine katıldı. Bremen, Hamburg, Kiel Rostock, Köln, Düsseldorf, Leverkusen ve Bergisch Gladbach da dahil olmak üzere bir çok şehirde binlerce metal işçisi uyarı grevine katıldı. Gösteri ve mitingler düzenlendi. “Barış süreci”nin sona ermesinden bu yana sendika, kuzeyde toplam 81 bin işçiyi uyarı grevine çıkardı.

Hamburg’da başta Mercedes, AIRBUS, STILL, Jungheinrich, DIEHL, tersane, ThyssenKrupp, Hauni, Köln Deutz AG, olmak üzere onlarca fabrikada işçiler patronların baskılarına rağmen greve çıktılar.

Basına yansıyan haberlere göre, IG Metall kuzey bölge başkanı Daniel Friedrich, Hamburg’da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada ”Kuzey bölgesi bugün eylem alanı. İşverenlere güçlü bir sinyal verdik” dedi. Friedrich, işverenlere seslenerek perşembe günü Baden-Württemberg’de masaya çözüm önerileriyle gelmeleri çağrısında bulunarak, “Yoksa kuzey bölgesinde de fırtınalı haftalarla karşı karşıyayız. Ludwigsburg’da herhangi bir sonuç olmadan, 24 saatlik uyarı grevleri için grev oylamasına hazırız” dedi.

Sadece Hamburg’da bugün 80 fabrikadan 26 bin işçi iş bıraktı. Bremen’de 20 fabrikadan 10 bin işçi uyarı grevindeydi.

Schleswig-Holstein’da 44 fabrikadan işçiler uyarı grevine katıldı.

Köln Deutz AG’ de yapılan mitinge 1200 işçi katıldı.

Aşağı Saksonya’da ise 6 bin işçi uyarı grevindeydi.

Metal ve elektrik sektöründeki uyarı grevlerine paralel olarak rüzgar türbini üreticisi Vestas’ın işçileri yeniden greve çağrıldı.

Yarın ise Köln Ford fabrikasında işçiler fabrikanın önündeki anayolu (10:00 – 14:00 arasında) trafiğe kapatarak uyarı grevi yapacaklar.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close