DÜNYAManşet

Almanya’da mülteci politikasına öfke büyüyor

Almanya’da yeni mülteci politikası her şehirde kurulan “Akdeniz’de Ölümleri Durdurun” Platformları tarafından binlerle protesto ediliyor.

Almanya başbakanı Merkel‘in önce sözde “karşı çıkıp, daha sonra da İçişleri Bakanı Seehofer’in istifa tehdidi yüzünden kabul etmek zorunda kaldığı” yeni mülteci planı, bütün şehirlerde kurulan Akdeniz’de Ölümleri Durdurun Platformları (Stoppt das Sterben im Mittelmeer) tarafından binlerle protesto ediliyor. Plana ya da mülteci katliamına onaya önceki gün hükümetin diğer ortağı sosyal demokratlar da evet demişti.

Almanya’nın kapılarını yeni mültecilere kapatmasını sağlayacak plana göre daha önce bir başka Avrupa Birliği üyesi ülkede kaydı bulunan veya başka ülkeler üzerinde Almanya’ya ulaşan mülteciler Avusturya sınırında kurulacak bir merkezde tutulacak.

Son günlerde ortağı Seehofer’in baskısı yüzünden plana arka çıkma başlayan Merkel, söz konusu merkezlerde mültecilerin en fazla 48 saat tutulacağını söylemişti. Ancak Almanya’nın birçok kentte dün sokaklara çıkan insanlar hükümet gibi düşünmediğini ve “Hoş geldin kültürünün” devam etmesini istediklerini haykırdılar.

‘Akdeniz’de Ölümleri Durdurun’
En büyük gösteri başkent Berlin’de gerçekleşti. Gösteride ırkçı planın hızlanması için istifa şantajını kullanan İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in soyadına gönderme yapan “göl köprüsü” anlamına gelen “Seebrücke” adıyla düzenlendi. Binlerce kişinin katıldığı gösteride son günlerde Akdeniz’de mültecilerin bulunduğu gemileri kabul etmeyen İtalya, İspanya ve Malta da protesto edildi.

Cankurtaran elbiselerini giyen göstericiler “Akdeniz’de insan ölümlerini durdurun” çağrısı yaptılar. Avrupa Birliği’nin kararıyla Akdeniz’de cankurtaranların görev yapmasının yasaklanabileceğini belirten gösterinin organizatörlerinden Timo Fischer “Böyle bir kararın çıkmaması için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

Berlin’in dışında Münih, Ulm, Heidelberg, Bremen, Hannover, Leipzig ve Frankfurt kentlerinde de benzer protesto gösterileri düzenlendi. Binlerce kişinin katıldığı bu gösterilerde de mülteciliğin bir suç olmadığına dikkat çekilerek, mültecilere yönelik sürdürülen kriminalize etme siyasetine son verilmesi istendi.

Etiketler
Daha fazlası
Close