DÜNYA

Almanya, Yunanistan’dan gelen mültecileri geri gönderecek

15 Mart’tan sonra Yunanistan üzerinden Almanya’ya gelen mültecilerin geri gönderilmesi planlanıyor.

almanyaya gelen sığınmacılar

HABER MERKEZİ- Yunanistan Göç Politikaları Bakanı Yannis Mouzalas, Yunanistan’ın “Dublin Sözleşmesi çerçevesinde Almanya’dan bazı sığınmacıların geri alınacağını“ söyledi.

Sanki bir ‘nesne’den bahsediyor gibi konuşan Mouzalas, “Dublin Sözleşmesi sembolik olarak uygulanacak. Yani sayılar oldukça düşük olacak. Gelecek aylarda birkaç yüz sığınmacı Yunanistan’a geri gönderilecek.” ifadelerini kullandı.

Ülkede 56 bin göçmenin bulunduğunu söyleyen Mouzalas, “bu sığınmacıların bir bölümü ülkede kalacak. Onlarla geleceğe yürümek istiyoruz. Entegrasyon sürecine başladık. Zor olacak ama başaracağız.” diye konuştu.

Burjuvazinin dilinde göçmenlerle birlikte “geleceğe yürüme“nin ne anlama geldiğini biliyoruz. Ucuz emek sömürüsünün ‘nesne’leri olarak devşirmek!

Dublin Sözleşmesi’ne göre mültecilerin, iltica başvurularını ilk ayak bastıkları ülkede yapmaları gerekiyor. Almanya, bu uygulamayı Yunanistan için 2011 yılında durdurmuştu. Şimdi ise, 15 Mart’tan sonra Yunanistan üzerinden Almanya’ya gelen mültecilerin geri gönderilmesi planlanıyor.

AB Komisyonu, Aralık ayında “üye ülkelerin aşama aşama söz konusu mültecileri Yunanistan’a geri göndermesi yönünde tavsiye kararı“ almıştı.

Geçtiğimiz günlerde ise Almanya Afrika ülkeleri başta olmak üzere “bazı ülkelerin sığınmacıları geri almaya daha istekli olduklarını“ açıklamıştı.

Önümüzdeki günlerde Alman devletinin mültecileri topluca sınır dışı etme uygulamalarına daha fazla tanık olacağız!

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close