GENÇLİKManşet

Almanya’da üniversite işgalleri başladı

Öğrenciler; üniversitenin sosyo-ekolojik krizin sorumluluğunu üstlenmesini ve daha geç olmadan sosyo-ekolojik acil durum ilan etmesini talep ediyor

Ganime Gülmez

G7 Zirvesi’nin gündemlerinden birinin “iklim politikası” olması sebebiyle üniversite öğrencileri bir işgal kampanyası başlattı.

Almanya’nın Baden-Württemberg Eyaleti’nde bulunan Freiburg Üniversitesi işgal edilen ilk üniversite oldu.

21 Haziran’da başlayan işgal eylemine 22 Haziran’da öğretim görevlileri de tam gün katılım sağlayarak, “Bilim merkezi üniversiteler bu dönemde üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getiriyor mu? Neden?” sorularını yanıtlamaya çalıştılar.

Öğrenciler taleplerini şöyle özetledi: “Toplumun önemli bir ayağı olan üniversitenin sosyo-ekolojik krizin sorumluluğunu üstlenmesini ve daha geç olmadan sosyo-ekolojik acil durum ilan etmesini talep ediyoruz!”

Öğretim görevlileri de öğrencilerin bu talebini şöyle destekledi: “İklim krizi ile genç neslin geleceğini büyük ölçüde tehdit eden bariz bir sosyal ve politik başarısızlık yaşıyoruz. Üniversiteler aydınlanma ve dönüşüm sürecinde öncü olmak zorundadır. Freiburg’daki öğrenci topluluğu haklı olarak bunu talep ediyor. Onların taleplerinin arkasındayız.”

İşgal eylemine G7 Zirvesi’ne karşı bir araya gelecek olan çok sayıda örgüt destek verdi. Bazı öğretim görevlilerinin sunduğu “Yeşiller” merkezli öneriler geçiştirilmeden eleştirilse de öğrenci işgallerini ve öğrencilerin “acil durum ilan etme” taleplerini destekleme amacı gölgelenmedi.

sendika.org

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close