İŞÇİ SINIFIManşet

Almanya’da yedi işletmesi ile Amazon işçileri grevi

Almanya’da online satış tekeli Amazon’da yıllık indirim kampanyası “Prime Day”in ilk günü 7 işletmede greve çıkıldı

Birleşik Hizmet Sendikası Ver.di’nin çağrısıyla yapılan grevde, Amazon işçileri için daha iyi çalışma koşulları ve toplu iş sözleşmesi (TİS) talep ediliyor. Ver.di’nin Werne, Leipzig, Rheinberg, Bad Hersfeld, Koblenz ve Graben’de yaptığı grev çağrısı nedeniyle nakliye işinde gecikmeler olurken Amazon ise, grevin müşteriler üzerinde herhangi bir etkisinin olmayacağını açıkladı.

Ver. di sendikasından yapılan açıklamada; Amazon’un “Keyfi yerindeyken gündelikçilerine sadaka veren feodal bir bey gibi davrandığı” söylenirken, yıllardır TİS ve iyi çalışma koşulları için mücadele edildiği, başarıya erişinceye kadar mücadelenin sürdürüleceği bildirildi.

Sendika Amazon’un TİS’leri engellediğine ve zaten kötü olan çalışma koşullarının yoğun günlerde daha da kötüleştirdiğine dikkat çekti. Güvenli çalışma koşullarının yanı sıra başlangıç ücretlerinin pazar günü saat başı 12 Euroya yükseltilmesini “Alaycı ve saygıdan uzak” olarak nitelendirdi.

Sendikanın Hessen kentindeki Bad Hersfeld’de, 200 ila 300 işçisi greve katılırken, Ver.di Amazon Grevi sorumlusu Mechthild Middeke, verdiği demeçte, farklı vardiyalarda 550 çalışanın greve katılmasının beklendiğini bildirdi.

Amazon, kampanya günlerinde milyarlarca dolarlık satış yapıyor, nakliye merkezlerindeki çalışanlar müşteri yoğunluğuyla başa çıkmak zorunda kalırken ek işleri için ek ücret almıyorlar.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close