İŞÇİ SINIFIManşet

Almanya’da yeni uyarı grevi dalgası

Almanya’da enerjide özel sektör çalışanları ve ulaşım işçileri yeniden 1 günlük uyarı grevine gidiyor.

Alman Maden Kimya ve Enerji İş Sendikası (IG BCE) ile Birleşmiş Hizmet Sektörü Sendikası’nın (Ver.di) çağrısıyla, yüksek enflasyona karşı daha yüksek ücret talebiyle, enerji alanındaki özel sektör çalışanları 1 günlük toplu uyarı grevine gidiyor.

Ver.di ve IG BCE tarafından yapılan açıklamada, daha iyi ücret kampanyasının bir parçası olarak bugün enerji alanındaki özel sektör çalışanlarının greve gideceği bildirildi.

Öte yandan; Almanya’nın Demiryolu Çalışanları Sendikası (EVG), yüksek enflasyona karşı işverenleri daha yüksek ücrete zorlamak için çalışanlarının 21 Nisan’da 8 saatlik toplu uyarı grevine gideceğini duyurdu. Ver.di; Hamburg, Köln/Bonn ve Düsseldorf havalimanlarında güvenlik görevlilerinin 20-21 Nisan’da uyarı grevi yapacağını açıkladı.

Güvenlik personelinin bugün başlayan grevi nedeniyle üç havalimanında yaklaşık 700 gidiş uçuşu iptal edilirken, bu iptallerden en az 100 bin kişinin etkileneceği tahmin ediliyor.

Açıklamada, grev çağrısının müzakerelerin ikinci turunda ilerleme kaydedilememesinin ardından geldiği söylenerek, patronların ücret artışına yönelik bir adım atmadığı ve olası bir anlaşmayı engelledikleri vurgulandı.

Üçüncü tur müzakerelerin 24 Nisan’da yapılacak olmasından kaynaklı, görüşmeler öncesi uyarı grevi ile patronlara mesaj verilmesi hedefleniyor.

Sendikalar ne istiyor

Almanya’da ocak ve şubatta yüzde 8,7 olan yıllık enflasyon, enerji fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle martta yüzde 7,4’e gerilemişti. Enerji alanındaki 30 binden fazla özel sektör çalışanı, 12 aylık bir süre için 550 Euronun altında olmamak kaydıyla yüzde 13 ücret artışı talep ediyor.

Daha fazlası

İlgili

Close