DÜNYAManşet

Almanya’nın Düsseldorf kentinde on binler Gazze için yürüdü

Bu gün Kuzey Ren Vestfalya’nın çeşitli şehirlerinde Filistin’deki katliamları kınayan yürüyüşler düzenlendi.

Almanya’nın NRW Eyaletinin; Düsseldorf, Münster, Aacher, Duisburg, Herne gibi şehirlerinde Filistin İnsan Hakları Örgütlerinin düzenlediği sessiz yürüyüşler vardı.

Düsseldorf’ta Gazze’deki katliamı kınamak için 20 binin üzerinde kişi sokağa çıktı.

Bu yürüyüşlerden en kitlesel olanı, Almanya’nın Düsseldorf kentinde on binlerce kişinin katıldığı Gazze’deki katliamları kınamak İçin yapılan yürüyüştü.

Eylem “İnsan Hakları Gösterisi” sloganıyla düzenlendi. Gösteri Gazze’deki savaşa karşıydı ve sessiz bir yürüyüş olarak planlanmıştı. Eylem başlamadan önce Yahudi karşıtı pankartlara polis el koydu. Saat 14:30’da Düsseldorf’ta DGB önünde toplanan kitle ağızlarına siyah bantlar takarak sessiz eylem yaptı. Kitlenin çoğunluğunun siyah bant takmadığı görüldü.

Büyük oranda sessiz yapılan yürüyüşte ara ara, “Nehirden Denize, Filistin özgür olacak” “Filistine’e Özgürlük” sloganları atıldı. Yürüyüş Oberkasseler Rheinwiesen’de son buldu.

Eylemin düzenli ve sesiz yapılmasına dair sürekli uyarılar yapılması dikkat çekti.

Kaldırımda ses cihazıyla yapılan konuşmada, ”Filistin’de barışın göstergesi olarak bizler sadece Filistin’deki kurbanlarla dayanışma içindeyiz. Düsseldorf halkının bizi duyabilmesi için yüksek sesle haykırma fırsatımız var fakat sessisiz. Barışa örnek oluyoruz, dayanışmaya örnek oluyoruz, Filistin’deki mağdurlardan buna saygı duymalarını rica ediyorum.” denmesi, eylemi organize edenlerin genel yaklaşımını özetler gibiydi.

Çok çeşitli kesimlerin katıldığı eylemde gençler ve kadınlar ağırlıktaydı. Ağırlığını modern giyimlilerin oluşturduğu katılımcılar arasında başı kapalılardan, Türk bayrağına sarılmış oldukça genç insanlara kadar değişik katılımcılar söz konusuydu.

Daha fazlası

İlgili

Close