ALINTERİİŞÇİ SINIFIManşet

Amazon işçileri ‘tarih yazmaya’ hazırlanıyor

20 ülkedeki Amazon işçileri, Black Friday’de “Make Amazon Pay” kampanyası kapsamında grev yapmaya hazırlanıyor.

Jeff Bezos tarafından kurulan perakende ve e-ticaret devi Amazon’un faaliyet yürüttüğü 20 ülkede işçiler, 26 Kasım 2021 büyük indirim gününde (Black Friday) ‘Amazon Ödesin’ (Make Amazon Pay) diyerek greve gidiyor. ABD’den yazılımcıların, G. Afrika’da inşaatçıların, Bangladeş ve Kamboçya’dan tekstil işçilerinin katılacağı grevin 1.3 milyon işçiyi kapsaması bekleniyor. Greenpeace, Oxfam ve Amazon Workers International dahil olmak üzere 70 sendika ve kuruluşun desteğiyle (Amazon Ödesin Koalisyonu) yürütülen “Make Amazon Pay” kampanyası kapsamında “petrol rafinerilerinden fabrikalara, depolara, veri merkezlerine, şirket ofislerine” kadar hemen her sektörden işçilerin katılacağı vurgulanıyor.

Amazon Ödesin Koalisyonu tarafından hazırlıkları yapılan grevde vergi kaçakçılığı, müşterilerin depoladığı verileriyle gerçekleştirdiği manipülasyonlar, yoğun emek sömürüsü gibi kirli bir sicile sahip olan Amazon’dan insanca yaşayacak ücret, sendikalaşma hakkına saygı, kişisel verilerin suistimaline son verilmesi, çevreyi tahrip etmekten vazgeçmesi talep ediliyor.

Pandemi döneminde de Amazon işçileri “Irkçılıktan, hava kirliliğinden bıktık” diyerek ve birçok konuda öfkelerini dile getirerek greve gitmişti.

Make Amazon Pay’ın internet sitesinde paylaşılan talepler listesinde, “Pandemi döneminde Amazon’un kârı işçilerin, toplumun ve gezegenimizin önüne koyduğu ortaya çıkardı. Amazon çok fazla alıyor ve çok az geri veriyor” sözlerine yer verildi. Listede çalışma koşullarıyla ilgili iyileştirme talebinde bulunulurken, “Amazon bu kötü uygulamalarla eşitsizliği, iklim çöküşünü ve çağımızı yaralayan demokratik çürümeyi tetikleyen başarısız bir sistemin kalbinde yer alıyor” denildi.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close