İŞÇİ SINIFIManşet

Amazon İtalya şubesinde kırk bin işçi grev yaptı

Amazon’un İtalya şubesinde işçiler, çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebiyle 24 saatliğine iş bıraktı. Greve yaklaşık 40 bin işçi katıldı.

Uluslararası  ABD merkezli e-ticaret devi Amazon’un İtalya şubesinde çalışan işçiler, çalışma koşullarının düzeltilmesi talebiyle 22 Mart’ta bir günlük grev gerçekleştirdi. Amazon’da örgütlü FILT-CGIL, FIT-CISL ve Uiltrasporti sendikalarının örgütlediği greve İtalya çapında farklı bölümlerde çalışan yaklaşık 40 bin işçinin katıldığı belirtiliyor.

Öte yandan grevin gerçekleştirildiği gün sendikalar tarafından, tüketicilere Amazon’u boykot etme çağrısı da yapıldı. İtalya’da 40’tan fazla lojistik merkezi bulunan Amazon’da, ilk defa gerçekleşen grev nedeniyle gecikmeler yaşandığı belirtiliyor.

Sendikalar, COVID-19 pandemisi koşullarında çalışanların her geçen gün daha da ağır şartlarda çalıştırıldığını,, Amazon’un kâr oranlarının artmasına rağmen bunun işçilere yansımadığını belirtiyorlar.

Amazon İtalya Müdürü Mariangela Marseglia ise bilindik palavraya, pandeminin yarattığı olumsuzluklara kendilerini savundu.

Daha fazlası

İlgili

Close