DÜNYAManşet

Amazon yerlisi: Aşı yapmak için babasını 5-6 saat sırtında taşıdı

Dünyada Covid-19 aşına erişim adaletsizliği had safhada

Gelişmiş kapitalist ülkelerde aşılama oranları yükselirken birçok ülke ve yerli halkların aşıya erişim sorunu yürek dağlar nitelikte. Brezilya’da da Amazon yerlileri aşıya erişimde sorun yaşayan halklardan.

Brezilya’da bir Amazon yerlisi babasını sırtında saatlerce taşıyarak Covid-19 aşısı yaptırmaya götürdü.
Bir doktor tarafından geçen yıl çekilen ancak Instagram’da 1 Ocak 2022’de paylaşılan bu fotoğraf, sadece Afrika ülkelerinde değil, aynı zamanda dünyanın başka bölgelerinde de aşıya erişimin zorluğunu yansıttı.

BBC’nin haberine göre 24 yaşındaki Tawy, 67 yaşındaki babası Wahu’yu Para Eyaletinde sırtında saatlerce taşıyarak aşı merkezine götürdü. Tawy aşıdan sonra babasını eve götürürken fotoğraflandı. Dr. Erik Jennings Simoes, fotoğrafı yeni yılın başlangıcında dünyaya iyi bir mesaj göndermek için paylaştığını söyledi.

Fotoğrafı çeken doktor Erik Jennings Simoes, Wahu’nun çok az gördüğünü ve idrar yollarındaki rahatsızlık nedeniyle yürüyemediğini söyledi. Dr. Simoes BBC’ye Tawy’nin aşı kulübesine gelebilmek için babasını 5-6 saat sırtında taşıdığını belirterek fotoğrafın baba-oğul arasındaki sevgiyi yansıttığını ifade etti. Fotoğrafın yayınlanması internet ve sosyal medyada büyük ilgiyle karşılandı.

Zo’e topluluğu

Tawy ve Wahu, yaklaşık 325 kişiden oluşan Zo’e topluluğuna mensup. Tawy’nin babası Wahu’nun Eylül 2021’de henüz bilinmeyen bir nedenle hayatını kaybettiği belirtildi.

Zo’e topluluğu, Brezilya’nın kuzeyindeki Para Eyaletinde 1,2 milyon futbol sahası büyüklüğünde bir alana yayılan ücra köylerde bulunuyor. Aşılama ekibi tüm köylere ulaşmadı.

Brezilya makamlarının resmi verileri ülkede şimdiye kadar yerli topluluklardan 853 kişinin Covid-19’dan hayatını kaybettiğine işaret ediyordu. Ancak yerli haklarına göre bu oran gerçekte çok daha fazla.
Örneğin Apib adlı sivil toplum kuruluşunun araştırmasına göre sadece Mart 2020 ile Mart 2021 arasında yerli halktan bin kişi yaşamını yitirdi.

Daha fazlası

İlgili

Close