DÜNYAManşet

Amerikan polisi siyahi bir kişiyi daha öldürdü

ABD’nin Minneapolis eyaletinde siyahi bir kişi, kendisini gözaltına alan polisler tarafından boğularak öldürüldü

ABD’nin Minneapolis eyaletinde “dolandırıcılık” iddiasıyla yakalanan siyahi bir kişi kendisini gözaltına alan polis tarafından boğularak öldürüldü.

Beyaz bir polisin kişiyi gözaltına alırken yüzüstü yere yatırdığı kişinin boynuna diziyle bastırdığı sırada çekilmiş video, sosyal medyada yayımlanmıştı.

Bir görgü tanığı tarafından gizlice çekilen 10 dakikalık videoda, boynuna basılan kişi, beyaz polis memuruna “Nefes alamıyorum” diyordu. Aynı kişi bir aşamada da “Beni öldürmeyin” demişti.

Görgü tanıkları polise boynuna bastığı siyah erkeğin hareket etmediğini söylemişlerdi. Tanıklardan biri “Burnu kanıyor” demiş, diğeri ise polise hitaben “Boynuna basma” diye bağırmıştı.

Polis, 40’lı yaşlarda olduğu sanılan kişinin “evrakta sahtecilik” yaptığından şüphelenildiğini, “polisle temasının ardından tıbbi bir vaka sonucu” öldüğünü açıkladı.

İsmi açıklamayan şüphelinin Hennepin bölgesinde tıbbi merkeze kaldırıldığı ve daha sonra yaşamını kaybettiği belirtildi. FBI yaptığı açıklamada, polislerin görevden uzaklaştırıldıklarını ve soruşturmanın sürdüğünü belirtti.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close