DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Amerikan sendikaları nazi saldırısını protesto etti

İşçi ve emekçi sendikaları, Charlottesville’deki ırkçı ve faşist şiddet olaylarını protesto eden açıklamalar yaptılar.

abd-sendikalar

HABER MERKEZİ– ABD’de emekçiler ve işçi sendikaları Virginia eyaletindeki Charlottesville kentinde boy gösteren faşistlerin saldırılarına karşı peş peşe bildiriler yayınladılar, açıklamalar yaptılar.

Öğretmenler ve diğer persoel de dahil olmak üzere 1.6 milyondan fazla eğitim çalışanını temsil eden Amerikan Öğretmenler Federasyonu (AFT), nazilerin antifaşist gösteriye arabalı saldırısını protesto eden ve kınayan bir bildiri yayınladı. Açıklamada nazi saldırısı “ülkemiz için karanlık bir dönüm noktası” olarak nitelendirildi ve üyelerini ABD’deki ırkçılık-karşıtı protesto ve gösterilere katılmaya çağırdı.

AFT, açıklamasında “Nazilerin, karşı protestoculara yönelik geliştirdikleri şiddet, onlara karşı savaşan insanların kalbine korku salmak içindir. Bu önemli bir andır ve şimdi harekete geçmeliyiz.” ifadeleri kullanıldı.

AFT ve bir grup akademisyen daha sonra yayınladıkları yeni bir bildiride “tarihin akışını adalete doğru değiştirmeye çalışan protestocuları selamlıyoruz. Onların cesaretine hayran olduğumuzu ve gelecekte dayanışma ve desteğimizi göstereceğimizi bildiriyoruz.” vurgusu yapıldı.

‘Sessiz kalamayız’

ABD ve Kanada’da yaklaşık 2 milyon sağlık çalışanının temsilcisi olan SEIU sendikası yayınladığı bildiride “SEIU olarak, günümüzdeki ölümcül terör saldırısında beyaz üstülüğünü savunanların yaydığı şiddeti kınıyoruz. Sessiz kalamayız. Charlottesville’de ve diğer pek çok şehirde gördüğümüz şiddet ve yıldırma olayına karşı sesimizi yükseltmeliyiz. Emekçiler, ırkçılığı her seviyede ortadan kaldırmak ve cildimizin renginden bağımsız olarak herkesin katılabileceği, özgürce gelişebileceği bir dünya yaratmak için bir araya gelmeli ve örgütlenmeliyiz.” denildi.

Ulusal Hemşireler Sendikası NNU, Charlottesville’deki faşist şiddeti kınadı. NNU İcra Direktörü RoseAnn DeMoro, “Bir toplum olarak, beyaz üstünlük, ırksal nefret ve bağnazlığın tüm ifadelerini reddetmek hepimizin görevidir” dedi.

35.000 işçiyi temsil Birleşik Elektrik İşçileri sendikası da sosyal medyada bildiri yayınlayarak nazi daldırılarını kınadı. Açıklamada “ırkçılık, bağnazlık ve öteki olanlara nefreti ortadan kaldırmak için cehennem gibi savaşacağız. ” ifadesi yer aldı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close