DÜNYAManşet

Arjantin’de de ırkçı faşist aday ön seçimleri kazandı

İtalya’da iktidara taşınan Meloni’den sonra, Arjantin’de de ön seçimleri Javier Milei kazandı.

Hitler, Mussolini hayranı olduklarını gizleme gereği dahi duymayan faşist partiler adım adım iktidara tırmanmayı sürdürüyor. Emperyalist kapitalist tekellerin aç gözlü azami kar hırsları doğrultusunda halka emekçilere en dolayımsız saldırgan politikalar izleyen bu partilerden İtalya’da başbakan Meloni’nin ilk icraatlarından birisi sosyal yardımları kesmek oldu. 169 bin insanı etkileyen kesinti yardım alan kişilere SMS’lerle bildirildi. Çok sayıda öfkeli sosyal yardım sahibi ise Sosyal güvenlik idaresine giderek tepkisini dile getirdi.

Benzer saldırgan politikalarda sınır tanımayacak olan ırkçı faşist Javier Milei ise Arjantin’de Ekim ayında düzenlenecek genel seçimler öncesi yapılan ön seçimlerde oyların yüzde otuzunu aldı.

Eski ABD Başkanı Donald Trump’a hayranlığını sıklıkla dile getiren Milei’yi, yüzde 28 ile ana muhalefet bloku, yüzde 27 ile şu an iktidarda olan “Peronist” ittifakı takip etti.

Faşist görüşleriyle bilinen Milei, Arjantin Merkez Bankasının kapatılmasını savunuyor. İklim değişikliğinin yalan olduğunu, insan organlarının satışının legal olması gerektiğini ve silahların serbestleştirilmesi gerektiğini dile getiriyor.

Daha fazlası

İlgili

Close