İŞÇİ SINIFIManşet

Arjantin’de emekçiler ülke genelinde sokağa çıktı

‘Ulusal Mücadele Günü’nde hükümetin neoliberal politikalarına karşı ülke çapında gösteriler düzenledi

HABER MERKEZİ– Emek örgütleri ve sosyal gruplar bugünü ‘Ulusal Mücadele Günü’ ilan ederek hükümetin neoliberal politikalarına karşı ülke çapında gösteriler düzenledi.

Bu yıl İMF ile anlaşan hükümetin “kemer sıkma” politikaları nedeniyle yaygınlaşan yoksunluğun ve açlığın acilen ortadan kaldırılması yönünde adımlar atılmasını isteyen protestocular hükümetten, acil gıda kanunun yeniden yürürlüğe girmesini, ücretlere zam ve 2 bin Arjantin pezosu (200 TL) sosyal yardım yapılmasını talep etti.

2002 yılında kabul edilen ve bir yıl yürürlükte kaldıktan sonra askıya alınan acil gıda kanunu, 16 yaşından küçük çocukların beslenmesini garanti altına almak için Ulusal Gıda ve Beslenme Güvenliği Programının kurulmasını öngörüyor.

“Buenos Aires Times”ta yer alan habere göre, Rosario, La Plata, La Rioja, San Salvador de Jujuy, San Juan ve Trelew de dahil olmak üzere ülke genelinde bir çok noktada hükümet karşıtı yürüyüşler düzenlendi.

Başkent Buenos Aires’teki gösteri nedeniyle on binlerce kişi, sabah saatlerinden itibaren sokağa çıktı.

Şehrin başlıca otoyollarından 25 Mayıs Otobanı, göstericilerin yolu kesmesi nedeniyle 4 saatten fazla trafiğe kapandı.

Gösterilere şehrin farklı yerlerinde başlayan gruplar, şehir merkezi yakınında bulunan Sosyal Gelişme Bakanlığının yakınında toplandı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close