GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşet

Arjantin’de genel grev günü

Macri ve hükümetinin neoliberal saldırı politikalarını protesto etmek için 70’den fazla sendika ülke çapında greve katılıyor

HABER MERKEZİ– Arjantin’de bugün genel grev var. Macri ve hükümetinin IMF dayatmalarına uygun neoliberal politikaları sürdürmesini protesto etmek için ülke çapında greve çıkılıyor.

Yerel basının aktardığına göre, Genel İşçi Konfederasyonu CGT’nin genel grev çağrısına 70’in üzerinde sendika destek veriyor.

Bu, Macri’nin 2015 yılında göreve başlamasından bu yana ülke çapında gerçekleşen beşinci işçi grevi.

Ülke çapındaki grev, 20 liman, denizcilik, havacılık, şehir ve demiryolu işçisini bir araya getiren etkili bir organizasyon olan Arjantinli Ulaştırma İşçileri Konfederasyonu CATT, kamu emekçileri sendikası ATE ve daha pek çok sendika tarafından tarafından desteklenmekte.

Tren hizmetleri, otobüs servisleri ve çöp toplama hizmetleri durduruldu. Büyük aksamaların yaşanacağı davayolllarında yüzlerce uçuş iptal edildi. İlköğretim okullarında, liselerde ve üniversitelerde kesintiye dersler uğrarken, devlet hastanelerinde doktorlar, hemşireler ve diğer sağlık emekçileri greve katılıyor.

Arjantin hükümetinin izlediği neoliberal kemer sıkma politikalarının sonucunda geçen yıl enflasyon yüzde 54’e, işsizlik yüzde 10’a, yoksulluk oranı yüzde 32’nin üzerine çıktı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close