DÜNYAManşet

Arjantin’de işsizlik ve açlık protestosu

Binlerce insanın aşevlerinden beslenmeye çalıştığı Arjantin’de binlerce kişi işsizlik ve açlığa karşı alanlardaydı

Başkent Buenos Aires’de 9 de Julio Caddesi’nde toplanan binlerce kişi, Sosyal Kalkınma Bakanlığına kadar yürüdü. Ellerinde Uluslararası Para Fonu (IMF) karşıtı pankartlar taşıyan Arjantinliler, Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez’in genel seçimlerden önce verdiği sözleri tutmadığı ve aşevlerine yeterli yardım yapmadığını belirtti.

Protestoyu organize eden örgütlerden Polo Obrero’nun yöneticisi Eduardo Belliboni, “Protestonun gerçek iş talebiyle yapıldığını, Arjantinli birçok gencin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında okulu bırakmak zorunda kaldığını ve uzaktan eğitim için gerekli ekipmanlarının olmadığını” belirtti.

Belliboni, “Ülkede 11 milyondan fazla kişinin yemek yediği aşevlerine acil ihtiyacın olduğunu, hükümetin bu alana yönelmediğini, 2 aydan fazladır hiç yiyeceğin gönderilmediği aşevleri olduğunu“ söylerken “Şili ve Kolombiya’da eylemlerdeki şiddet soruluyor. Yüzde 50 yoksulluk oranı ve 4 milyon yardıma muhtaç insanla bunun olmaması gariptir çünkü bir halk isyanının çıkması için bütün sosyal ve ekonomik şartlar mevcut” dedi.

“Kapitalist sistem daha fazla işsizlik ve açlık demek”

MST Teresa vive yöneticilerinden Nahuel Orellana da Fernandez de hükümetinin seçim öncesi verdiği sözleri tutmadığını belirterek, aşevlerine acil gıda yardımı yapılması çağrısında bulundu. Orellana, hükümetin gerekli ekonomik önlemleri almadığı takdirde, halkın Şili ve Kolombiya’daki gibi eylemlere gideceğini belirtti.

Kovid-19 salgınının yoksulluğu gözler önüne serdiğine dikkat çeken Orellana, “Bu kapitalist sistem işe yaramıyor, sadece daha fazla işsizlik ve açlığa neden oluyor” dedi.

Daha fazlası

İlgili

Close