DÜNYA

ATİK’li ve diğer siyasal tutsaklarla dayanışma eylemi

d326e278-0471-4c67-9681-fe60b02ee7cdDün Almanya‘nın Nürnberg kentinde ATİK‘e yönelik operasyonların birinci yılında, ATİK ve diğer devrimci tutsakalar için miting ve yürüyüş vardı. ATİK tarafından düzenlenen ve aralarında

Demokratik Güç Birliği içinde yer alan bileşenler, Türkiyeli ve Almanyalı devrimci demokrat örgütlenmelerin de bulunduğu çok sayıda kurum tarafından da desteklenen dünkü miting ve yürüyüşe, kötü hava şartlarına rağmen bine yakın kişi katıldı…

Yapılan yürüyüş ve mitingde sık sık “Almanca “Faşizme karşı omuz omuza” “Bütün politik tutsaklar serbest bırakılsın” “Yaşasın enternasyonal dayanışma” sloganlarının atıldı.

ATİK’li ve diğer tüm politik tutuklularla dayanışma ve “129 a-b” yasasıyla devrimcileri kriminalize edilmesini protesto amacıyla gerçekleşen gösteri, şehir merkezinde mitingle başladı ve cezaevi önünde mitingle son buldu..

ATİK üyeleri 129 a-b maddelerince, Alman devletinin yürüttüğü siyasi bir operasyon sonucu tutuklu bulunmaktalar. Müslüm Elma,Seyit Ali Uğur,Haydar Bern, Erhan Aktürk, Musa Demir, Banu Büyükavcı, Sinan Aydın, Sami Solmaz, Mehmet Yeşilçalı, Deniz Pektaş’ın tutukluluk durumları tecrit koşullarına sürüyor. Konuya ilişkin Demokratik Güç Birliği‘nin yaptığı açıklamanın bir bölümünü yayınlıyoruz.

Avrupa emperyalist devletlerinin Demokratik Güç Birliği bileşenlerimizden ATİK’ li devrimcilere yönelik eşzamanlı olarak gerçekleştirdikleri operasyonun 1. yılındayız. 15 Nisan 2015’te yapılan operasyonla tutuklanan 13 devrimciden 10’u bir yıldır tecrit altında tutulmaktalar ve 3 Haziran 2016 tarihinde Münih’te mahkemeleri başlatılacaktır.

Alman ve Türk devletinin işbirliği ile tutuklanan 10 ATİK’li devrimciyle ve tüm politik tutsaklarla dayanışmak, gerici 129 a-b yasalarının iptali yolunda birlikte mücadeleyi yükseltmek bütün devrimci, demokrat kurum ve kişilerin görevidir.

Alman devletinin, Almanya’daki faaliyetlerine dair bir suçlama getiremediği 10 devrimci tutsağın tek suçu, devrimci olmak ve faşist Türk devletine karşı yürütülen mücadeleye omuz vermektir.

Alman devleti, her fırsatta göçmen kurum ve örgütlülüklerine saldırmakta, politik aktivistleri tutuklamakta ve gözdağı vermeye çalışmaktadır. 1993 yılından bu yana süren PKK yasağıyla, sayısız Kürt kurumu ve evler basıldı, onlarca Kürt politik aktivisti tutuklandı. Bugün açısından 8 Kürt siyasetçinin Almanya’da 129 a/b maddelerine dayanılarak tutuklu bulunduğu bilinmektedir.

Almanya Demokratik Güç Birliği olarak, 129a/b yasasının iptal edilmesini, ATİK aktivistlerinin ve Kürt tutsaklarının derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.

Tüm Politik Tutsaklara Özgürlük!
Almanya Demokratik Güç Birliği

Daha fazlası

İlgili

Close