DÜNYAManşet

Atina’da öğretmenler performans sistemine karşı sokaktaydı

Yunanistan’ın başkenti Atina’da öğretmenler, hükümetin öğretmenlere performans sistemini dayatan yasaya karşı sokağa çıktı.

Sintagma Meydanı’nda toplanan binlerce öğretmen hükümet bu yıl getirdiği yasal düzenleme ile öğretmenlerin performans değerlendirilmesine tabi tutulmasını protesto etti. Öğretmen sendikaları ve çeşitli politik örgütler tarafından düzenlenen eyleme yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı bildirildi.

Hükümetin bu yıl getirdiği yasal düzenleme ile öğretmenlerin performans değerlendirilmesine tabi tutulmasını protesto etti. Bu karara karşı çıkan öğretmenler, bağlı oldukları sendikalar aracılığıyla, “performans değerlendirmesine dahil olmama” kararı almıştı.

Eğitim Bakanlığı, sendikalara karşı dava açarak parlamentoda onaylanan bu yasal düzenlemeye karşı alınan “değerlendirmeye dahil olmama” kararının iptal edilmesini istemişti. Mahkeme ise sendikaların değerlendirmeye katılmama kararının yasalara aykırı olduğuna hükmetmişti.

Sintagma Meydanı’nda toplanan eylemcilerin meydana çıkan Amalias Caddesi’ni bloke etmesi sonrasında polis biber gazı ve tazyikli suyla saldırdı. Polis gazetecilerin de görüntü almasını engellemeye çalıştı.

Daha fazlası

İlgili

Close