KADINManşet

Avrupa Kadın Dayanışması “Kadın, Yaşam, Özgürlük“

Viyana, Paris, Köln, Frankfurt, Hamburg, Stuttgart, Stockholm, Mannheim “Kadın Yaşam Özgürlük” dedi

HABER MERKEZİ-Avrupa Kadın Dayanışması bu hafta çarşamba eylemine 14 Haziran Kadın Grevi ve Avusturya’da katledilen iki kadın için yaptı

Viyana

Avusturya‘nın Viyana kentinde bugün cumartesi günü peş peşe iki kadının öldürülmesi içerikli miting vardı. Avrupa Kadın Dayanışması bileşenlerinin eylemi Minoritenplatz‘da saat 15:00‘de başladı. Miting katledilen 2 kadın adına düzenlendi. Mitingde “Erkek şiddetine karşı özsavunma vurgusuda yapıldı! Eylemde sık sık “JİN, JİYAN, AZADİ” ve Kadın Yaşam Özgürlük “Frau, Leben, Freiheit” solaganları atıldı. Miting saat 16:00’da müzikle son buldu.

Paris

Fransa’nın başkenti Paris’de de eylemlerin uğrak yeri Kemer’de eylem vardı. Eylemde sık sık „Kadın, Yaşam, Özgürlük“ sloganları atıldı.

Köln

Köln Rudolfplatz‘da 18:00‘de başlayan eylemde Avrupa Kadın Dayanışması ortak açıklaması okundu. Ardından tek tek bileşenlerin açıklamalarını okudukları eyleme şehrin merkezi yeri olması nedeniyle gelip geçenler ilgiliydi. Kadınlar dövizleri okuyarak geçtiler. Eylemde sık sık Almanca ve Kürtçe “Kadın, Yaşam, Özgürlük“ sloganı atıldı. “Kadınlar enternasyonal dayanışma ile faşizme ve kapitalizme karşı mücadele ediyor“ “Yaşasın Enternayonal Dayanışma“ sık atılan diğer iki slogan oldu.  Eylem dünya kadınlarının simgesi haline gelen Laz Tesis müziği ile bitirildi.

Stuttgart

Stuttgart’da Avrupa Kadın Dayanışması’nın yaptığı eyleme; AABF BW Bölge Kadın Birliği, Courage da katıldı. Die Linke Stuttgart, Frauenkolektif ve Zusammen Kämpfen kadın kurumları da mitingi destekleyen kurumlardı.

Frankfurt
Frankfurt’da eylem şehrin en işlek caddesinde yapıldı. AKD bileşenlerinin katıldığı eylem geçenlerin ilgisini çekti..Canlı bir havada geçen eylemde, yapılan konuşmalar ve müzik eyleme dinamizm kattı.

Hamburg

Yine Almanya‘nın Hamburg kentinde aynı içerikte döviz ve pankartların taşındığı eylem vardı.

Ayrıca Almanya’nın Mannheim şehri Markplatz merkezi  tren garı, Neokarstadt’da ve İsveç‘in  Stockholm kentinin üç ayrı bölgesine afişlemeler yapıldı.

Daha fazlası

İlgili

Close