DÜNYA

Avrupa Kadın “Hayır” platformu kuruldu

hayir2Avrupa Referanduma “Hayır” Kadın Platformu bu gün saat 18.00’de Köln Kürt Demokratik Toplum Merkezi’nde yaptığı basın açıklaması ile kurululuşunu deklare etti. Türkiye ve Kürdistan kökenli 14 kadın örgütlenmesinin içinde yer aldığı platform bileşenleri açıklamaya devrim sosyalizm ve özgürlük mücadelesinde ölümsüzleşenler için yapılan saygı duruşu ile başladı. Ardından platform adına iki kişi basının neden ayrı bir “Kadın Hayır Platformu” oluşturulduğuna dair sorularını yanıtladı.

Daha önceki iki seçim sürecinde de Avrupa’da kadınların faaliyetlere öncülük ettiği, bu kezde edeceği vurgulanan açıklamada:
hayir5
“Cinsiyetçiliğe, ırkçılığa, tekçiliğe, kadına yönelik şiddete, kapitalist erkek egemen sistemin saldırılarına faşist diktatör Erdoğan’ın katliamları, baskıları karşısında kadın iradesi ve dayanışması ile sokakları yalnız bırakmadık. IŞİD zihniyeti ile kadınların yaşam tarzına müdahale ettiği, Kürt Halkı’nı katlettiği, Alevileri ve inanç guruplarını yok saydığı, doğaya, yaşama ve Rojova’da kadın devrimine karşı saldırılarına sessiz kalmadık. Biz kadınlar saray darbecilerine, OHAL ve KHK’cilere karşı tek adam diktatörlüğüne “Hayır” diyoruz” denildi.

Platform’da Yaşanacak Dünya’dan Kadınlar, ADHK Kadın örgütlenmesi, Kürt Kadın Örgütlenmeleri, SKB, Yeni Kadın, Alevi Kadın örgütlenmeleri gıbı kadın örgütleri yer alıyor.

Daha fazlası

İlgili

Close