DÜNYAManşet

Avrupa kentlerinde Şengal’de soykırıma karşı eylemler

Almanya, Fransa, Kıbrıs ve İsviçre kentlerinde Türk devletinin Şengal’e yönelik düzenlediği soykırım saldırılarını protesto edildi.

Almanya’nın Köln, Essen, Kiel, Hannover, Darmstad, İsviçre’nin Basel, Luzern, Fransa’nın Paris, Bordeaux, Marignane, Marsilya, Kıbrıs’ın Limasol kentlerinde alanlara çıkılarak Şengal’e yönelik soykırım saldırıları protesto edildi.

Türk devletinin Şengal’e yönelik düzenlediği soykırım saldırıları Almanya’nın Köln kentinde de düzenlenen bir eylemle protesto edildi.

Köln HBF önünde düzenlenen eyleme Şengal Direniş Birlikleri (YBŞ) bayrakları da taşındı.

Eylemde bir konuşma yapan KON-MED Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt, “DAİŞ Şengal’de Êzidîleri soykırıma uğrattı. Kürdistan halkı bu soykırıma karşı çıktı, mücadele etti ve DAİŞ’i yendi.
Şimdi AKP-MHP faşizmi soykırımı tamamlamak istiyor. Bu saldırının anlamı budur. Yine Şengal’i dağıtmak, boşaltmak istiyorlar. Ancak şu bilinmelidir: Kürtler 100 yıl önceki Kürtler değildir. Her alanda Kürtler direnecek ve Şengal’in düşmesine izin vermeyeceklerdir
” dedi.

Eylemde “ABD’nin izni olmadan Türk uçakları Güney Kürdistan’da uçamaz. Faşist Türk pilotları sivil bir kurum olan hastaneyi vuruyor… Ne ABD, ne Almanya gibi güçler bu saldırıyı kınamadılar. Bu onların ortaklığını gösteriyor” diyerek saldırılara tepki gösterdi.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close