KADINManşet

Avrupa sokaklarında 25 Kasım gösterilerinde “Jin Jiyan Azadî” sloganı yankılandı

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla Avrupa’nın birçok kentinde miting ve yürüyüşler yapıldı.

Köln

Şiddete karşı birlikte örgütlenme mesajının damgasını vurduğu gösterilerden Almanya’nın Köln kentinde yapılanı Mülheim semti Wienerplazt’da saat:18:00’de miting ile başladı. ,

“Kadınlar krize ve şiddete karşı özgürlük istiyor”, “Jin Jiyan Azadî” mottosuyla yapılan eylemi Frauen Kollektiv, ZORA, Viyan Kadın Meclisi, İranlı Kadınlar, Yeni Kadın, Kadın Gözüyle, Courage, ADKH, Omas Gegen Rechts ve KJAR organize etti.

Yapılan konuşmalarda İranlı devrimci Elahe: Orta Doğu, Afganistan, Kürdistan ve İran’daki savaş ve bunun etkileri, Kürt Kadın Hareketi: Kürdistan’da mevcut durum, kadın cinayetleri, MLPD: Enflasyon, sosyal durumun kötüleşmesi ve kadınlar, Courage: Metal ve elektrik işçileri için mevcut toplu sözleşme turu, Dünya Kadın Konferansı, Yeni Kadın: Kadına yönelik şiddetin sınırı yok, Kadın Gözüyle: Türkiye ve Kürdistan cezaevlerinde politik kadın tutsaklara uygulanan taciz tecavüz ve zulüm içerikli konuşmalar yaptılar.

Konuşmaların arasında Afganistanlı kadın sanatçı Atusa ve Sosin’ın şarkılar seslendirdiği miting alanında, Govenda Baran Jin halk dansları gösterisi yaptı. Mitingde İstanbul’da yapılan 25 Kasım eylemine polis saldırısı kınandı ve İstanbul’daki kadınlara dayanışma mesajları gönderildi.

Almanca “Kişi Sevgiden Dolayı Öldürmez / Kadın Kırımını Durdur”, “Bir Kişi Daha Eksilmeyeceğiz”, “Benim Bedenim Benim Seçimim”, “Her Tarafta Cinsiyetçiliğe Karşı Mücadele Et” “Jin Jiyan Azadi”, “Kadınlar faşizme ve sermayeye karşı”, “Yaşasın enternasyonal dayanışma” vb. sloganlar atıldı.

Yapılan yürüyüş aynı semtin içinde Mülheim Gar’ını,  göçmen ve göçmen esnafın yoğun olduğu Keupstr. dolaşarak başlangıç noktasına geldi. Yürüyüş esnasında evlerinin camından ve yol kenarında duranlardan alkışlayarak destek verenler vardı. Wienerplatz’da diğer kadın kurumları KJAR’ın Rojhilat’ta kadınların aktüel durumu, Zora ve Frauenkollektiv’in: enternasyonalizm, kadın dayanışması ve örgütlenmesinin zorunluluğu üzerine yapılan konuşmalarla eylem sonlandırıldı.

Basel

İsviçre’nin Basel kentinde eylem Theaterplatzda saat 19.00’da de başladı. Polisin bir bahane ile gaz sıkarak müdahale etmeye çalıştığı eyleme yaklaşık 400 kişi katıldı. Burada da diğer kentler gibi öne çıkan slogan “Jin, Jiyan, Azadi” oldu. Benim bedenim benim kararım, İsviçre silah ihracatını durdur, Yaşasın enternasyonal dayanışma, Sokaklar bizim, İran’da ve her yerde kadınlar savaşıyor atılan diğer sloganlardan bazılarıydı. Eylem müzik ve halaylarla sürdü.

Nice

Fransa’nın Nice kentinde 25 Kasım eylemi 18:30’da başladı. Eski Nice’de bulunan adalet Sarayı önünde başlayan eylemde, İranlı kadın ve erkekler döviz ve pankartlarıyla öne çıkıyordu.

Yüzlerce kadının katıldığı eylem Garibaldi Meydanı’na kadar yapılan yürüyüşle devam etti. Burada bir çok kadının yaptığı konuşmalarda; ataerkil sistemin her yaşta, her ülkede, kadına yönelik şiddeti, eşitsizliği, tecavüz ve tacizi teşhir edildi.

Karşılıksız bırakmayacağız! (We fight back!)

Almanya’nın Stuttgart kentinde 25 Kasım eylemi, Rotebühlplatz’da başladı, şehir merkezinden geçerek Kleiner Schlossplatz’da bir mitingle sona erdi. Aktionsbündnis 8. März’in çağrısıyla yapılan miting ve yürüyüşte, Rojava’daki saldırı sıkça vurgulandı.

YJK-E (Kürdistanli Kadınlar Birliği – Almanya) tarafından yapılan konuşma, Kürt gençliği ve Kürt kadınların öfkeli sloganları nedeniyle sık sık kesintiye uğradı. Yine, İran’da öldürülen Kürt kadını Jina Mahsa Amini ve İran’daki hareketten söz edildi. Jin jiyan azadi, Birimize Yapılan Saldırı Hepimizedir!, Kadına Yönelik Şiddet Her Gün Yaşanıyor!, Karşılıksız Bırakmayacağız! sloganları da Almanca ve İngilizce atıldı.

Mitingin sonunda, yine Şilili kadınların tecavüzcüleri ve devleti teşhir ettiği Las Tesis dansı yapıldı
Noel pazarından dolayı çok kalabalık olan çarşının içinden ve çevresinden geçen yürüyüş, geniş bir kitleye sesini duyurdu.

Frauen helfen Frauen (Kadın sığınma evi), Queerfem (LGBT Hareketi), YJK-E, Verdi – Sendikası, İranlı kadınlar, die Linke, Alınteri ve Kadın Gözüyle, ADKH, SKB vb. kurumlar katıldı. Erkekler ise arka sıraya alındı ve çocuklara baktılar.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close