DÜNYAManşet

Avrupa ülkelerinde Paris katliamına öfke vardı

Bu gün Fransa, Almanya, Hollanda, Norveç ve İsveç başta olmak üzere Avrupa’nın birçok şehrinde alanlara çıkılarak Paris katliamına gerçekleştiren Türk devletine ve kapatmaya çalışan Fransa başta olmak üzere Avrupa devletlerine öfke yağdı

Düsseldorf

Saat 14.00’de DGB sendikası önünde başlayan eylemde Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in resimlerinin olduğu pankartlar, bayraklar ve balonlardaki resimleri dışında başka bir sembol taşınmadı. Mitingle başlayan eylemde yapılan konuşmalarda; 9 yıldır karanlıkta bırakılan katliamda sorumluluğu olan devletlerden hesap sorulacağı vurgusu öne çıktı. Konuşmalar sık sık  “Sara, Rojbin, Ronahi jin jiyan azadi”, “Şehit Namirin” “Katil Erdoğan” sloganları ile kesildi.

Ardından yapılan  bir saati aşkın süren yürüyüş boyunca, Kürtçe müzikler eşliğinde Düsseldorf halkına seslenildi, bildiriler dağıtıldı.

Yürüyüş Düsseldorf Sanat Galerisi önünde sona erdi. Burada kısa bir miting düzenlendi. Mitingde eylemciler birlikte “Sê Jinên Azad” şarkısı söylendi. Avrupa HDP adına konuşan Cizîr Eski Belediye Başkanı Leyla İmret, “Paris katliamı Kürt halkına yönelik ırkçı ve imha etme politikasının devamıydı. Fransa devletinin katliamı derhal aydınlatmasını talep ediyoruz” dedi.

 

Berlin

Almanya’nın başkenti Berlin’de Dest-Dan Kadın Meclisi öncülüğünde Alexanderplatz’da bir araya gelen 500’e yakın kişi, Paris’te katledilen Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan’ın katledilmesinin üzerinden 9 yıl geçmesine rağmen faillerinin açığa çıkarılmamasını protesto etmek için yürüdü.

Eylemde Nurê Alkış, Sakine Cansız’ın ( Sara ) mücadelesine vurgu yaparak, “Yaşamı her zaman kavga ile devam etti. Mücadelesi Kürt kadınları için, Kürt halkı içindi. Sara’nın mücadelesi Kürdistan’da başladı, Ortadoğu’ya yayıldı, bugünde bütün dünyada yankılanıyor” dedi.

Kürt siyasetçi Sibel Yiğitalp ise, Kürt kadınları şahsında Paris’te gerçekleştirilen suikastı protesto etmek için buradayız. Sara arkadaşımız yaşamını Kürt kadın hareketine adayan bir arkadaşımızdı. Bilinciyle, duruşuyla, inancıyla ve ürettiği değerler ile her zaman öncü olduğunu ve yazdığı kitapta da belirttiği gibi ‘Hep kavgaydı yaşamı’ dedi.

Ardından Fed-Kurd Eşbaşkanı Kerem Gök ve SKB adına konuşmalar yapıldı. Yürüyüş boyunca “Sara Rojbin Ronahi, jin jiyan azadî’ sloganları atıldı. Yürüyüşe eski Berlin sol parti milletvekili Hakan Taş, Kürdistan Komünist Partisi temsilcileri de katıldı.

Yürüyüş Unter der Linden Caddesi’nden Brandenburg Tor’a kadar sürdü.

Stuttgart

Stuttgart şehir merkezinde, 2013’te Paris’te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez için protesto eylemi yapıldı. Merkezi tren garına yakın bölgede başlayan yürüyüşe, yüzlerce öfkeli insan katıldı. Yürüyüş boyunca, katliamı kınayan sloganlar atıldı ve konuşmalar yapıldı.

Rotebühlplatz’a gelindiğinde, Sol Parti (die Linke) milletvekili Bernd Riexinger bir konuşma yaptı. Konuşmada, “Türk hükümeti bu katliamdan birinci dereceden sorumludur. Bu katliamı planlayan ve yapan Ömer Güney, mahkemenin başlamasına birkaç hafta kala cezaevinde ölü bulunmuştur. Ölümü şüphelidir. Asıl azmettirici Türk istihbaratı MİT’tir. Erdoğan hükümeti bu katliamdan hiç bir şekilde sorumlu tutulmadı.

Arkadaşım Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve binlerce muhalif politikacının serbest bırakılmasını istiyorum. Politik tutsakları yanlız bırakmamalıyız. Ölenlerin aileleri, arkadaşları ve yoldaşları, bu cinayet emrini kimlerin verdiğinin ve finanse ettiğininin hukuksal düzlemde açıklanmasını bekliyorlar. Ailelerin adalet talebi karsilanmamistir. (hiçbir tazminat alamamıştır). Türkiye ile silah ticaretine ve ekonomik desteğe son verilmedir. Demokratik bir Türkiye için mücadele etmeliyiz“ dedi.

Şehir merkezinde devam eden yürüyüş, Schlossplatz’a kadar devam etti. Polis, yürüyüş boyunca sürekli uyguladığı baskıyı, en son yasak slogan atıldığı gerekçesiyle, 2 kişiyi gözaltına almaya kadar vardırdı. Yürüyüşe katılım yoğunluk olarak gençler ve kadınlardan oluşuyordu.

Son olarak, Schlossplatz miting alanında Women defend Rojava (Kadınlar Rojava’yi Savunuyor) bir konuşma yaptı: „Hedef gösterilen bu kadın devrimciler, Türkiye ataerkil egemen gücüne tehlike oluşturuyordu. Bu yüzden bu katliamı planladılar. Bilindiği gibi, Kürt kadın hareketi mücadeleci yönüyle demokratikleşmenin yapı taşlarını oluşturmaktadır. Son fidanlarımızı da kesseler, baharın gelişini engellemeyecekler“ denilerek konuşma sonlandırıldı.

Kürt kurum temsilcileri de başta Fransa olmak üzere avrupa devletlerinin bu katliamda ki rolünü üstünün birlikte örtüldüğüne dikkat çekti. KON-MED eş başkanı Zübeyde Zümrüt yaptıkları konuşmada Fransa hükümetine çağrıda bulunarak, katillerin hemen cezalandırılmasını istedi. Yürüyüşe Alman Antifa ve kurumları, MLPD, Die Linke, Kadın kurumları, Alınteri, Adhk, Atik AVEG Kon katıldı.

Strasbourg

Fransa’nın Strasbourg kentinde de Paris katliamı protestosu için Strasbourg Gar önünde başlayan eyleme yaklaşık 150 kişi katıldı. Saygı duruşu ve günün önemine ilişkin yapılan konuşmaların ardından yürüyüşe geçildi. Yürüyüş boyunca Fransa devletinin ortaklığıyla yapılmış olan katliam Fransızca okunan bildiri ile teşhir edildi. Faşist Türk devleti tarafından katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez için yapılan yürüyüşün ardından eylemciler merkez tren istasyonu önünde toplandı.

Yürüyüşte sıkça  “Jin, Jiyan, Azadi” “Kahrolsun faşist Türk devleti” “Kürdistan faşizme mezar olacak” ” “Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leyla Saylemez jin Jiyan Azadi”  sloganları Türkçe, Fransızca, Kürtçe atıldı. Saat 13.00’da kadın inisiyatifi öncülüğünde başlayan  yürüyüş gerçekleştirilen mitingin ardından son buldu.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close