DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Avrupa’da 1 Mayıs 2020

Bu yıl 1 Mayıs, korona salgınını bahane eden burjuva hükümetlerin çıkardığı bütün engellere karşın Avrupa’nın farklı kentlerinde değişik biçimlerde kutlandı

Bu yıl 1 Mayıs, korona salgınını bahane eden burjuva hükümetlerin çıkardığı bütün engellere karşın Avrupa’nın farklı kentlerinde değişik biçimlerde kutlandı.

Gösterilerde salgından korunma önlemlerine özen gösterildi. Bu nedenle geçmiş yılların kitlesel katılımları yok belki ama 1 Mayıs ruhunun canlılığını yansıtan yaratıcı biçimler çok yaygındı. Bu yılın dikkat çekici bir özelliği de anti kapitalist slogan ve vurguların öne çıkışı oldu. Birçok kentte balkon ve pencerelerden sarkıtılan pankartlarda dile geldi bu ruh.

Almanya Hamburg, Atina ve İsviçre Basel haberlerini daha sonra vermek üzere TİKB taraftarları ve Yaşanacak Dünya okurlarından gelen haberleri yayınlıyoruz.

ALMANYA-Köln

Köln’de bugün farklı yerlerde 1 Mayıs gösterileri vardı. TİKB taraftarları, asıl olarak Heumark’ta yapılan eyleme katıldılar. Eylem iznini MLPD aldı. Organizasyonda ise MLPD dışında Yaşanacak Dünya, ADHK ve ATİK yer aldılar. Polis izni verirken 20 kişilik sınır koymuştu. Fakat bu sınır fiilen işlevsiz kılındı.

Eylem sırasında polis göstericileri ve çevredekileri sürekli taciz etti. Gösteri yapılan alana çizilen 20 dairenin içinde bulunanlar dışında kimsenin gösteriyle ilişkilenmesine izin vermemeye çalıştı.

Göstericilerin bayrak ve döviz açmaları engellenmek istendi. Fakat gösteriyi organize eden yapılar bu dayatmayı reddettiler.

Polisin engellemelerine rağmen 100’ü aşkın katılım oldu. Saat 14:00-16:00 arası gerçekleşen eyleme Halk Cephesi ve Grup Yorum’cular da katıldı.

Alman Antifaların Köln Merkez Tren İstasyonu’ndaki gösteriye ise polis saldırdı, gözaltılar var.

erste mai 2020

ALMANYA – Stuttgart

Stuttgart’ta bu yıl yine iki ayrı 1 Mayıs çağrısı yapıldı.

Aralarında Alınteri’nin de olduğu 1. Mai 2020 Stuttgart Platformu’nun çağrısı üzerine yaklaşık bin kişi Marktplatz’da toplandı.

Burada yapılan konuşmalarda, sağlık alanındaki güvencesizliğe, Daimler Mercedes fabrikalarında korona bahanesiyle işçilerin durumuna ve savaş politikalarına değinildi.

Klinikum Stuttgart çalışanları adına bir konuşmacı, Daimler Untertürkheim işyeri temsilciliği başkanı Jose-Miguel Revilla ve Informationsstelle Militarisierung e.V.’dan Alex söz aldılar.

Jose-Miguel Revilla, konuşmasında, Daimler’in 6 haftadır kısa çalışma uyguladığını, ilk iki haftanın zorunlu izin kapsamına alındığını, 3 ve 4. haftada hiç çalışılmadığını ve yüzde 60’i devletten, yüzde 20’si ise Daimler’den olmak üzere yüzde 80’e yakın ücret alındığını, 5. ve 6. haftalarda ise bölümlere göre haftanın 4 günü çalışıldığını, en pahalı model olan S-Klasse’nin aralıksız üretildiğini, yine Porsche’de de yoğun üretim yapıldığını, en pahalı arabaların siparişinin yani zenginlerin etkilenmediğini, Daimler’de 2019’dan beri işçilerin tazminatlı çıkışa zorlandığını, korona ile işçiler üzerindeki baskının arttığını, Stuttgarter Nachrichten’da çıkan habere karşın, Daimler yönetiminden hiçbir açıklama yapılmadığını anlattı.

Mitingten sonra Marienplatz’a yüründü. Korona’ya rağmen, genel katılım yüksekti ve Kürt gençliği güçlü bir biçimde yer aldı.

İkinci eylem çağrısı ise MLPD, ADHK, ATIF ve Birkar tarafından yapıldı.

erste mai 2020

 

ALMANYA – Hamburg

Avrupa DGB ve MLPD’nin birlikte düzenlediği 1 Mayıs’a 25 kişi için izin vermişlerdi. Fakat katılım 100’e yakındı. 33 ayrı noktada eylem vardı. Faşistlerin yapmak istedikleri yürüyüşü, “Anti faşistlerle mutlaka çatışma çıkar, mesafe korunamaz” diyerek mahkeme yasaklamıştı.

Sendikalar sokağa çıkma çağrısı yapmayınca bu durumu protesto amaçlı her yıl 1 Mayıs yürüyüşünün başladığı DGB Sendikasının önünde miting düzenlendi.

Metal işçileri, sağlık çalışanları, Daimler Hamburg işçileri, Airbus Hamburg çalışanları da pankart ve konuşmalarla katılımda bulundular.

DGB yaklaşık 15 kişiyle sembolik olarak Balık Pazarı’nda bira ve sosis yiyerek kutlama yapmayı tercih etti.

YUNANİSTAN – Atina

Yunanistan’da 1 Mayıs, virüs bahane edilerek engelleme girişimlerine rağmen kitlesel ve coşkulu geçti.

Omonia Meydanı’nda başlayan yürüyüşe 2 bin 500 civarında katılım oldu. Sık sık dayanışma sloganları atılan yürüyüş Parlamento binasının önünde konuşmalarla sona erdi.

Akşam saat 18.00’de ise Türkiye ve Kürdistanlı kurumlardan oluşan Atina Eylem Birliği’nin organize ettiği bir etkinlik gerçekleşti.

Ağırlıklı olarak dünyanın birçok yerinden gelen mültecilerin yaşadığı Prosfigiga evlerinde gerçekleşen buluşmada Yunanca, Türkçe ve Kürtçe olarak yapılan konuşmalarda kapitalizmin krizine de virüsüne karşı yan yana olma çağrısı yapılırken özelikle bu süreçte daha da derinleşen mültecilerin sorunlarına değinildi.

Etkinlik marş ve halaylarla bitirildi.

erste mai 2020

erste mai 2020

İSVİÇRE – Basel

Basel’de bu yıl 1 Mayıs’a katılım koronavirüs salgını nedeniyle önceki yıllardan azdı.

Bugünkü gösteriye bin civarında katılım oldu. Türkiyeli ve İsviçreli kurum ve bireyler önce Klybackstr’da saat 14:00’te bir araya geldiler.

Normalde 300 metre yürünecekti fakat polis geri çekilince şehrin her yeri 1 Mayıs alanı haline geldi. 2 saat süren yürüyüşten sonra eylem saat 16:00’da Wettstein’da sonlandırıldı.

ALMANYA – Regensburg

Regensburg’da 1 Mayıs’ı Alman anti-faları ve Türkiyeli devrimciler birlikte kutladılar. Eyleme 100 kişi katıldı. Yapılan konuşmalarda emperyalist kapitalizmin krizini halkların sırtına yıkması teşhir edilerek yeni bir dünyayı kurmanın mümkün olduğu vurgusu yapıldı.

Sık sık “Yaşasın Uluslararası dayanışma!” sloganı atıldı.

İSVİÇRE – Zürih

Zürih’te 1 Mayıs gösterisi için Bellevue Meydanı’nda toplanıldı. Polis izin vermediği için toplanma başlar başlamaz meydanın çevresi yoğun bir polis yığınağıyla çember altına alındı.

Önce sivil polisler çember içinde kalan yaklaşık 30 kişinin kimlik bilgilerini aldılar. Arkasından polisin biber gazlı saldırısı geldi. Göstericilerden bir kişi gözaltına alındı, diğerlerinin ise kimlikleri tekrar kontrol edip fotoğrafları çekilerek serbest bırakıldı. Göstericilerin taşıdıkları bayrak ve flamalara el kondu.

AVUSTURYA – Viyana

Avusturya’nın başkenti Viyana’da 1 Mayıs gösterisi pandemi koşullarında kitlesel sayılabilecek bir kalabalıkla gerçekleşti.

Avusturyalı anti faşistler ve komünistlerin yanı sıra Türkiyeli ve Kürdistanlı devrimcilerin yer aldığı gösteride 500’ün üzerinde katılım oldu. Opera binasındaki önündeki toplanmanın ardından yürüyüşe geçildi.

Çok disiplinli ve coşkulu geçen yürüyüşe Viyanalıların ilgisi de yoğundu. Viyana’da bu yıl 1 Mayıs’ta hiçbir yasal partinin sokakta olmaması dikkat çekti.

erste mai 2020

AVUSTURYA-Linz

Avusturya Linz’de 1 Mayıs Avusturyalı ve bizim de aralarında bulunduğumuz Türkiyeli devrimci gruplarla yüz kişiyi aşkın yoğun bir katılımla kutlandı. Polis önce eylemi 30 kişiyle sınırlamak istedi, sonra diğer katılımlara da göz yumdu.

Eylem için izni Sosyalist Sol Parti ve Barış Atölyesi adlı Avusturyalı kurumlar almıştı. TİKB, Partizan, Kürt Özgürlük Hareketi taraftarları ve Parti Cepheliler de eyleme katıldılar.

Korona salgını, işsizlik parası ve antiemperyalizm ve Grup Yorum’a ilişkin konuşmalar yapıldı. Marşlar söylenerek eylem bitirildi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close