DÜNYA

Avrupa’da tasmalar çözüldü

roj mansetAvrupa çapında Nav Dem’in çağrısıyla Rojava Devrimi kutlamaları burjuva faşist klikler arası çatışmanın yansıması 15 Temmuz darbe girşiminden önce planlanmıştı. Bu kutlamalardan ikisi Köln ve Stuttgart’da yapıldı. Köln’deki kutlamalar sırasında faşit bir kalabalık Türk bayrakları ve küfürler eşliğinde kutlama alanına saldırma manevraarı yaptı.

Stuttgart’daki yapılan yürüyüş ve mitinge 200 yakın kişi katıldı. Yapılan saygı duruşunun ardından başlayan yürüyüş esnasında Almanca Türkçe Kürtçe konuşmalar yapıldı. Rojava devrimi ve Suruç‘ta ölümsüzleşenler anıldı. Darbe girişimi gerekçesiyle hızla düğmesine basılan faşist uygulamalar kınandı. Miting ve yürüyüşte çok sayıda polisle alınan güvenlik önlemi dikkat çekti. Gerici ve faşist güruhların sokaklara çıktığı bu günlerde sokağa çıkmak çok anlamlıydı. Yürüyüş ve mitinge Alınteri, Atik ve Agif katildi. Alınteri eylemde “Kobane/Rojava insanlığı savunuyor” pankartıyla yer aldı ve bir Almanca konuşma yapıldı.

roj2

Köln’de Rojava kutlaması için Dom Kilisesi önünde saat 16:00’da toplanıldı. Darbe girişimi bahanesiyle Dom Kilisesi’nin diğer ucunda toplanan ellerinde Türk bayrakaları olan faşist bir oldukça kalabalık gurup kutlamanın yapıldığı alana geldi. “Hepinizi keseceğiz” ve adi küfürler savurarak. Kendilerince saldırı ve gözdağı tehditli duruşlarına “Biji Berxvadane Rojova, YPG” sloganaları ile karşılık verildi. Polisin araya girmesiyle faşit gurup uzaklaştı. Fakat küfür ve hetditleri yer yer tek tek kişilerce sürdürüldü. Faşit gurubun uzaklaşmasından sonra halaylar ve konuşmalar ile kutlamalar devam etti.

 

Daha fazlası

İlgili

Close