DÜNYA

Avrupa’da Hayır Platformu: Referandum sonucunu tanımıyoruz

Avrupa’da Hayır Platformu tarafından yapılan açıklamada, referandum sonucunun tanınmadığı ilan edildi.

Platform tarafından yapılan açıklama şöyle:

Basına ve Kamuoyuna,

Bu bir sivil darbedir. Bu bir komedidir. Hileyle açıklanan referandum sonucunu tanımıyoruz.

Avrupada Hayır Platformu olarak YSK’nın referandum sonuçlarını açıkladıgı su anda halklarımıza açıklıyoruz ki; hırsızlıgı alıskanlık haline getiren bu fasist iktidar hırsızlıgını da bir yana koyarak referandumdan elde edilen sonucu tersyüz ederek adeta bir darbe eli çabukluguna baglamaktadır. Iktidar henüz YSK referandum sonucunu açıklamadan balkon konusmaları yaparak tüm memur kurumları baskı altına almıstır. Sonucunda da muz cumhuriyeti edasıyla, YSK açıklamasını, yani yaptıkları türlü ihlalleri ve hırsızlıkları “daha önceki kararlardan farkı yoktur yaptıklarımızın” diyerek açıklayabilmistir.

Sonuç itibarıyla iktidar %60 Evet beklentisi ile girdigi oylamadan türlü hilelerle %51,36’yı açıklamaktadır. Tüm büyük sehirlerde Hayır’lar kazanmıstır. Faşist RTE iktidarı mesruiyetini büyük oranda kaybetmistir. Muhalefet gezi ruhunu tekrar canlandıracak bir cesaret elde etmistir. Kurdistan`da, Batı Anadolu ve Marmara’da neredeyse tüm sehirler %60’ları geçen Hayır’la gücünü değişimden yana koymuştur.

Bu referandum propaganda süreci itibarıyla da kabul edilemez. OHAL kosullarında yapılıyor olusu, devletin imkanlarının Evet’den yana seferber edildigi, tüm muhalefete baskı uygulanırken neredeyse tüm resmi ve özel kanalların evet’e çalıstıgı süreçten geçildi. Hayır’ların renk farklılıgı, coskusu, dinamikligi bir çogumuza heyecan verdi. Tüm baskı, siddet ve tutuklamalara ragmen Hayır kampanyaları basarıyla sürdürüldü. Sonuç itibariyle HAYIR KAZANMISTIR diyebiliriz. Bizim iktidardan herhangi bir talebimiz yoktur. Hangi sahtekarlıklara basvuruldugunu listeler halinde açıklayacağız. Demokratik kamuoyuna ayıplarının cevabını kendileri vermek zorundadırlar. Tüm sivil toplum örgütlerini ve kamuoyunu bu referandumun sonucunu tanımamaya, sorgulamaya çagırıyoruz.

Bir kez daha yineliyoruz; Referandum sonuçları şaibelidir, kabul edilemez! Kazanan Demokrasi güçleri olmustur. Faşizm blogu kaybetmistir.

Bu daha baslangıç mücadeleye devam!
Avurpada HAYIR Platforfmu 2017
16 Nisan 2017

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close