DÜNYA

Referandum için Katalanlar eylemde

Oy kullanılacak okullarda 60 bin katalan eylem başlattı, köylerden traktörler desteğe geldi

barcelona referandum

HABER MERKEZİ– İspanya hükümeti’nin “yasa dışı” ilan ettiği, Katalonya özerk yönetiminin 1 Ekim’de yapmayı planladığı ‘bağımsızlık referandumu’na saatler kala Katalanlar kararlılıklarını sürdürüyorlar.

Bölge genelinde 60 bin kişi oy kullanılacak okulların kapatılmaması için eylem başlattı. Okullara girmek için de kültürel aktiviteler organize ediliyor.

Öte yandan, referandumda oy merkezlerine yönelik olası bir engellemeye karşı barikat olarak kullanılmak üzere onlarca traktör, köylerden Katalonya’nın başkenti Barselona’ya gitti. Traktörler ünlü Sagrada Familia Kilisesi’nin önünde konvoy oluşturdu.

Zira, Katalonya Adalet Yüksek Mahkemesinin (TSJC) verdiği talimatla 1 Ekim sabah 06.00’a kadar kamuya ait tüm binaları kapatılmak isteniyor.

Katalonya yerel hükümetinin, internet üzerinden oy kullandırma girişimi ise jandarmanın müdahalesiyle engellendi.

Başta Barselona olmak üzere Katalonya genelinde kamu binaları ve okulların önünde “güvenlik önlemleri” artırılırken, Barselona’da İspanya hükümetini temsil eden valilik binasının önü çok sayıda polis aracı ve demir parmaklıklarla “güvenlik koridoru”na alındı.

Katalonya özerk yönetim hükümeti Başkanı Carles Puigdemont, Barselona’da düzenlenen son mitinginde yaptığı konuşmada, “Baskılara, korkutmalara, yalanlara, tehditlere ve bizim buraya kadar gelmemizi engellemeye çalışan otoriter devlete karşı kazandık. Artık buradayız ve geri dönmemek üzere geldik. Pazar günü, tarihi değiştirmeye hazır şekilde sokağa çıkacağız. Pazar, pazartesi ve tüm hafta gelecekle randevumuz var. Çünkü kararlı bir adımla yürümeye başlayacağız. Bir süreçten çıkıp, ileri doğru gitmeye başlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Katalonya Başkan Yardımcısı Oriol Junqueras da “Katalanlar artık korkuyu yendi. Bundan sonrası özgürlük yolu. Ulus olarak hiç şüphe yok ki çok fazla yenilginin ve zorluğun bir meyvesiyiz. Ama hepimiz ikna olduk ki bundan sonra tüm zaferlerin sesiyiz.” şeklinde konuştu.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close