DÜNYAManşet

Avrupa’da HDP’ye destek; “Faşizmi Birlikte Yeneceğiz” eylemleri

Avrupa’nın bir çok kentinde; ADGB’nin örgütlediği HDP’yi sahiplenme, “HDP’yi kapattırmayacağız, faşizmi birlikte yeneceğiz” içerikli yürüyüş ve mitingler yapıldı.

Almanya’nın Düsseldorf, Berlin, Stuttgart, Nürnberg, Hamburg gibi büüyük kentleri başta olmak üzere bir çok kentinde, Fransa’nın Paris, Rennes, Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de alanlara çıkılarak “HDP’nin kapatılmasına izin vermiyoruz, Türkiye’de faşizmi yeneceğiz” diye haykırıldı.

Eylemlerde  “HDP’liyiz, her yerdeyiz” denilerek, HDP sahiplenildi.

DÜSSELDORF

Almanya’nın Düsseldorf kentinde HDP’yi sahiplenmek amacıyla, Avrupa Demokratik Güç Birliği öncülüğünde yapılan eylem, merkez tren garı önünde başladı.

“HDP’liyiz, her yerdeyiz” “HDP’yi kapattırmayacağız” pankartlarının taşındığı eylemde sık sık HDP’yi sahiplenen sloganlar atıldı. Eyleme Alman kamuoyu da ilgi gösterdi.

Yürüyüş sırasında Almanya’nın AKP-MHP faşist iktidarına verdiği destek de teşhir edildi. Almanya’nın Türk Devleti’ne ekonomik ve silah desteğine  son vermesi söylendi.

Eylemde kortejin en önünde HDP’li eski milletvekilleri ve belediye başkanlarının olduğu bir heyet yürüdü.  Yürüyüşün ardından Düsseldorf merkez tren garı önünde katılımcılar yaptıkları konuşmalardan sonra, eylem halaylar sloganlar ve zılgıtlarla sona erdi.

PARİS

Fransa’nın başkenti Paris’te République meydanında toplanan eylemciler “HDP’nin kapatılmasına izin vermiyoruz, Türkiye’de faşizmi yeneceğiz” pankartı ile birlikte “HDP’liyiz yerdeyiz” dövizleri taşındı.

Stalingrad meydanına doğru yürüyüşe geçen kitle, yol boyunca HDP lehine ve Türkiye’deki faşist AKP-MHP rejimine karşı sloganlar attı. Yürüyüş boyunca esnaflara ve yolda geçen halka CDKF’nin HDP için hazırladığı Fransızca bildiriler dağıtıldı

RENNES

Fransa’nın Rennes kentinde de HDP’ye saldırılara karşı bir miting yaptı. Place du Colombier’de saygı duruşu ile başlayan mitingde, HDP’nin kapatılma tehdidine ve KDP’nin işbirliğiyle Medya Savunma Alanları’na yönelik saldırıları ile ilgili bildiri okundu.

Daha sonra Place du Colombier’den Republique Meydanı’na doğru yürüyüş gerçekleştirildi.

Daha fazlası

İlgili

Close